"Dajte Kosovo, ili puštamo Šešelja"
Predsedavajući Sudskog veća u predmetu protiv Vojislava Šešelja Žan Klod Antoneti smatra da lidera Srpske radikalne stranke sud eventualno može pustiti na slobodu do izricanja presude u neku drugu državu, a ne u Srbiju! Apsurdan zaključak leži u još skandaloznijem tumačenju i praktičnom priznanju pomenutog sudije da se plaši mogućnosti da se Šešelj, kao još uvek neosuđeni optuženik koji uživa pretpostavku nevinosti, po povratku u Srbiju može baviti politikom.
- Sudija ne treba da se bavi dnevnom politikom Srbije, a ovo je još jedan dokaz da Tribunal to čini i da su zapravo politički sud, koji primenjuje odluke kako im odgovara. Njih ne treba da zanima da li će se Šešelj po povratku u Srbiju baviti politikom, na šta ima prava prema Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima. Uostalom, to im nije smetalo da puste Ramuša Haradinaja na slobodu do izricanja presude i da mu dozvole da se bavi politikom - komentariše poznati beogradski advokat Toma Fila.
Mirčić: Zapad želi Vojinu smrtPotpredsednik SRS-a Milorad Mirčić smatra da Brisel i Vašington žele da lider radikala umre u Hagu da bi sa političke scene otišla jedina ličnost koja se mogla suprotstaviti razaranju Srbije. |
Ovaj advokat, koji je zastupajući nekoliko haških optuženika dobro upoznat sa radom Tribunala, kaže da se tumačenje sudije Antonetija sasvim uklapa u nezvanične priče da su sadašnju vladajuću garnituru u Beogradu ucenjivali i povratkom Šešelja.
- Neformalne su priče, a u koje ja verujem, da su naši pregovarači bili uslovljavani da će, ako ne prihvate briselski sporazum, Tribunal pustiti Šešelja nazad u Srbiju, pa nek vide šta će - dodaje Fila.
U Beogradu se danas na ključnim vladajućim pozicijama, kao predsednik države i kao vicepremijer, nalaze upravo Šešeljevi nekadašnji najbliži saradnici Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, Njih dvojica su pre pet godina napustili Srpsku radikalnu stranku, uspevajući da u svoju novoformiranu Srpsku naprednu stranku prevedu najveći broj radikala. To razbijanje SRS-a Šešelj im nikada nije oprostio, a budući da ih je on uveo u politiku i da o njima zna mnogo više nego što je to njihova današnja slika u srpskoj javnosti, jasno je zašto i Nikolić i Vučić ne bi bili oduševljeni njegovim eventualnim povratkom.
Od Šešelja kao verziranog i sugestivnog političara zazirali su i politički protivnici sa kojima nije delio isto biračko telo. To je napismeno potvrđeno i u knjizi bivšeg glavne tužiteljke Tribunala Karle del Ponte "Lov: Ja i ratni zločinci". U svojim haškim memoarima Del Ponteova citira Zorana Đinđića prilikom njenog poslednjem susreta sa tadašnjim srpskim premijerom: "Vodi ga i nemoj više da nam ga vraćaš", rekao joj je tada Đinđić, upozoravajući da radikalski vođa može "da izazove u sudnici mnogo veću pometnju od Miloševićeve tvrdoglavosti".
Toma Fila smatra i da sam Šešelj sebi dodatno otežao poziciju tvrdoglavim zastupanjem da na priznaje sud i da ne želi da se obrati Tribunalu sa molbom da ga puste na privremenu slobodu, kao i Vladi Srbije da mu da garancije.
- Smatram da je istog dana kada je doneta odluka o izuzeću sudije Harhofa zbog mogućnosti da bude pristrasan prilikom izricanja presude, Šešelj trebalo da traži da ga puste. Ovako im je on dao pola godine vremena kako da ga preveslaju i sada su počeli da traže način da ga ne puste u Srbiju da ne bi opstruirao briselski sporazum. Zato mogu da se pozivaju na to da on nikada nije tražio puštanje na slobodu uz priložene garancije države jer znaju da on to neće učiniti ni po cenu života - dodaje Fila.
Sudija Antoneti traži alibiU svom izdvojenom mišljenju sudija Antoneti "kupuje" sebi alibi za to što se "slučaj Šešelj" pretvorio u teško kršenje procesnih i ljudskih prava optuženog Šešelja koji 11 godina čami u pritvoru bez izricanja prvostepene presude. On otkriva, što je takođe svojevrstan skandal, da sudije donose odluku u postupku nad kojim "nemaju potpunu kontorlu". Naime, oni ne mogu da završe većanje bez materijala koje im pripremaju njihovi savetnici, a koje oni ne upošljavaju, već to čini Sekretarijat Tribunala. "Situacija se pogoršala od zaključenja pretresa, kada su jedan za drugim otišla tri sudska savetnika Veća", žali se Antoneti što presuda nije doneta u martu ove godine, kako je prvobitno bilo planirano.
|
Sudija Antoneti: Ne može se vratiti u Srbiju
"Najdelikatniji momenat u slučaju eventualnog puštanja na slobodu bio bi, po mom mišljenju, korišćenje građanskih i političkih prava koja optuženi uživa zahvaljujući međunarodnim instrumentima.
Od čega da živi u drugoj državiZa predlog sudije Antonetija da bi eventualno Šešelj mogao biti pušten u neku drugu zemlju, advokat Fila kaže da za tako nešto prvi put čuje u svojoj dugogodišnjoj pravničkoj karijeri. |
Optuženi Vojislav Šešelj trenutno je predsednik jedne legalne političke stranke i ni u pritvoru nije prekinuo svoju političku aktivnost. Može li se ozbiljno verovati da bi mu se, kad bude na slobodi, to na bilo koji način moglo onemogućiti ako je i u pritvoru bio politički aktivan? To mi se čini nemogućim, tim više što optuženi Vojislav Šešelj još uvek uživa pretpostavku nevinosti.
Da bi se gorepomenute teškoće ublažile, rešenje za probleme u vezi sa zaštitom svedoka, kao i za političke aktivnosti optuženog moglo bi biti puštanje na slobodu u neku drugu zemlju, a ne u Republiku Srbiju , što bi, po mom mišljenju, bilo bolje i da bi se predupredio rizik od bekstva", napisao je Antoneti u svom izdvojeno-saglasnom mišljenju prilikom odluke veća da se postupak protiv Šešelja nastavi, a nakon što je iz veća izuzet danski sudija Frederik Harhof i umesto njega imenovan Senegalac Mandijaje Nijang.