Odnosi Srbije i Crne Gore bolji, al' zamalo
Otopljavanje odnosa između Podgorice i Beograda je "samo verbalno". Nakon mog odlaska sa predsedničke funkcije dve države nisu rešile nijedan konkretan problem, ocenio je bivši predsednik Srbije Boris Tadić.
- Ne vidim rešen nijedan konkretan problem, kao što su problemi dvojnog državljanstva (koje nije rešeno!), pitanja crnogorske i srpske etničke zajednice i zaštite njihovih jezika, kulture, pitanja crkve. Postoji samo "verbalna manifestacija prijateljstva", ali je i to dobro, jer Srbija i Crna Gora treba da budu prijateljske zemlje, rekao je Boris Tadić u intervjuu crnogorskom nedeljniku "Monitor".
Tadić je mišljenja da Srbija ne bi trebalo da ima bolje odnose sa Crnom Gorom nego sa ostalim zemljama u regionu.
"Odnose među zemljama trebalo bi da definišu realni interesi i okolnosti, a ne mitovi o bratstvu ili da budu unapred zadati na osnovu primitivnih metafora o 'dva oka u
glavi'. Trebalo bi konačno da evoluiramo od 19-ovekovnih mitova i da gradimo moderna društva u kojima su interesi definisani kroz političke odnose", pojasnio je bivši predsednik Srbije i saopštio da je dok je bio na vlasti smatrao da je "odvajanje" Crne Gore "pogrešan čin". Danas, međutim, misli da je to "rešenje ipak bilo dobro, jer je pružilo priliku za oba naroda da regulišu svoje odnose na institucionalan način i da izađu iz faze pretpolitičkih odnosa".
Komentarišući razvoj odnosa dve države dolaskom nove vlasti u Srbiji, kazao je da "političke aktere vezuju zajednički interesi, ali da treba dobro razmisliti o kakvom interesu je sada reč."
- Ne bih rekao da se prvenstveno radi o interesu poboljšanja odnosa između Crne Gore i Srbije jer su ti odnosi i u prošlosti bili dobri. Pokazatelja dobre saradnje Srbije i Crne Gore u protekloj deceniji ima mnogo, a jedan od njih je i činjenica da je ekonomska saradnja dve zemlje dostigla najvišu tačku u vreme prošle vlasti, rekao je Tadić.