SOS mame i SOS tete brinu o deci bez roditelja
Zanimanja SOS mama i SOS teta, koja podrazumevaju negovanje dece bez roditelja, izazvala su veliko interesovanje među ženama u Srbiji. Njihov rad se finansira iz budžeta, a zahteva poznavanje pedijatrije, psihologije i vođenje domaćinstva.
Obuka i pripravnički staž za SOS mamu traju godinu i po dana, a prva generacija od 14 dečjih negovateljica već je dobila stalno zaposlenje u SOS selu na Beranovcu kod Kraljeva. Ove žene neguju u proseku petoro dece bez roditeljskog staranja sve do njihovog punoletstva.
SOS mama Zorica Lekić iz Lapova ima sedmoro dece. Poput svake uobičajene porodice ona sa njima živi i brine se o njihovom zdravlju i vaspitanju. Kaže da pokušava da nadomesti ono bez čega su ti mališani ostali i da se trudi da bude prava mama.
"Ono što im fali niko ne može da im nadoknadi, ali se trudimo i mislimo da su oni ovde veoma srećni. Imaju sve što im je potrebno i to je važno za zdravo odrastanje", kaže SOS mama.
U velikom i odgovornom poslu SOS mamama pomažu SOS tete. SOS teta Svetlana Mandić kaže da kada SOS mama ode na slobodan dan tu su tete da paze na decu, a kada su mame tu rade zajedno, brinu o deci, čuvaju ih, vole ih i paze.
SOS mame moraju da prođu zahtevnu obuku, praktičan rad u selu, a uspešno završena edukacija donosi im sigurnu egzistenciju. Majka iz SOS sela ima između 28 i 45 godina i spremnost da im zanimanje postane stil života. Mame u penziju odlaze sa 15 godina radnog staža, ali i kada napuste selo država nastavlja da se brine o ljima, kao i one o svojim mališanima.
Direktor SOS sela na Beranovcu kod Kraljeva Vesna Jokanović-Mraković je rekla da SOS mama može da prepozna dečje potrebe i izađe im u susret, i dodaje da je pored toga potreban i uslov više, a to je da dođe u selo da živi sa decom i na taj način se brine o njima.
U selu živi 100 mališana, a o njima brine 14 mama i 8 teta, ali je novi konkurs već otvoren. Selo je napravljeno po ugledu na slične zajednice za nezbrinutu decu u svetu, kojih već ima 443.
Porodične kuće u dečjem selu imaju oko 140 kvadrata, sagradila ih je humanitarna organizacija "Kinderdorg internešenal", ali se rad SOS mama finansira iz budžeta Srbije.