Kopaonik: Slomite nogu samo sredom
Kada je krajem novembra pozlilo jednoj trudnici, gošći hotela Grand na Kopaoniku, njen muž i domaćini u ovom elitnom i skupom hotelu bili su na muci i u velikoj panici, "državna ambulanta", jedina na planini, nije radila, padao je sneg, kolovoz je bio klizav, a najbliži lekar u Domu zdravlja u Raški, bio je udaljen 50 kilometara.
Srećom, sve se dobro završilo, a na videlo je ponovo isplivao problem koji decenijama krnji turističku ponudu Kopaonika i koji opština Raška, Ministarstvo zdravlja i ovdašnji turistički radnici nikako ne mogu da reše.
- Mnogo puta imali ovakve situacije, bilo je i ozbiljnih "drama" samo zbog toga što na Kopaoniku, gde u špicu sezone bude i po 20.000 gostiju, nije bilo lekara - priča Milan Penjišević, direktor "Olge Dedijer", najstarijeg hotela na planini. - Prošle zime smo, u januaru, po mrazu i velikom snegu, putem koji još nije bio rasčišćen, morali da jednog gosta iz Rusije, koji je imao visoku temperaturu, vozimo do Raške, a potom i do još udaljenijeg Novog Pazara. Neverovatno je da u ambulanti na Kopaoniku, koja postoji godinama i u kojoj ima dovoljno prostora za rad više lekara, radi samo jedan lekar i to samo sredom i samo pre podne. Bolju zdravstvenu zaštitu imaju i najzabitija sela na Goliji i Rogozni - naglašava Penjišević i strahuje kako će biti ove zime.
Direktor Doma zdravlja u Raški, dr Miladin Andrić, podseća da je Kopaoniku lekar potreban ne samo u sezoni već tokom cele godine.
- Znamo za problem, i mi godinama pokušavamo da na Kopaoniku organizujemo bolju zdravstvenu zaštitu, bilo je godina kada je lekar radio po 24 sata, imali smo i dežurne specijaliste, sve to nam je, iako imamo dobru saradnju sa Ministarstvom zdravlja, ukinuto, ambulanta na Kopaoniku ima status seoske ambulante, predviđena je samo za "starosedeoce", žitelje mesne zajednice Lisina - kaže dr Andrić.
Na Kopaoniku je niklo ogromno vikendaško naselje, pravi mali grad na planini, i dalje se gradi.
- Leti u ovdašnjem centru imamo po nekoliko hiljada ljudi i kad je sezona najmrtvija, u aprilu i oktobru, ambulanta treba da radi, imam zakazan razgovor u Ministarstvu zdravlja, pokušaćemo da nađemo neko trajnije rešenje - ističe dr Andrić.
Uprkos činjenici da je ambulanta uglavnom pod katancem, gosti Kopaonika ove zime ipak će moći da računaju na pomoć lekara. U poslednjem trenutku, spas je stigao iz Urgentnog centra Srbije koji je u kompleksu Konaci "Sunčani vrhovi" otvorio Trauma centar u kome će, dok je sezona, raditi šest lekara specijalista, dve medicinske sestre i medicinski tehničar. U centru će privremeno biti instalirana i moderna oprema, vredna oko 300.000 evra, a moći će da se izvrši i analiza krvi.
- Svako ko je osiguran moći će da računa na pomoć Trauma centra, bićemo na usluzi gostima Kopaonika u svakom trenutku, obezbedili smo i pedijatra iz Dečje klinike u Tiršovoj, raspolažemo sanitetskim vozilom, a u slučaju potrebe i hitnih slučajeva na raspolaganju će nam biti i helikopter - kaže dr Zoran Lončar, direktor Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije.
Mada ne znaju do kada će "Trauma centar" ostati pod Pančićem, turistički radnici, vlasnici više od 2.000 vikendica i gosti Kopaonika ne kriju zadovoljstvo što će, bar do kraja februara, biti zdravstveno zaštićeni, ali i upozoravaju nadležne, pre svih Dom zdravlja u Raški i Ministarstvo zdravlja, da Kopaonik zaslužuje stalnu zdravstvenu ustanovu i da ovdašnja ambulanta treba da preraste u mali Dom zdravlja.
Ortoped najtraženijiU špicu sezone, kad su u pogonu sve staze, a na njima hiljade skijaša, gotovo da nema dana, a da neko ne iščaši nogu ili ruku, česti su i lomovi, a i druge slične povrede za čije je saniranje potrebna pomoć ortopeda. Nažalost, poslednjih godina ovakvog specijaliste nije bilo na Kopaoniku, pa su mnogi povređeni transportovani do Novog Pazara.
|