Zastrašivanje i “šamaranje” uoči izbora na KiM
I pred drugi krug lokalnih izbora na Kosovu, haos i nervoza je dosegla maksimum. “Ljuti” protivnici međusobno se okrivljuju za “uterivanja političke volje” pesnicama, a dane uoči izjašnjavanja građana o budućim liderima koji će u srpskim sredinama voditi opštine (ali i učestvovati u formiranju Zajednice srpskih opština), obeležila su i zastrašivanja i šamaranje optužbama srpskih partija i građanskih inicijativa.
Najčešće su u policiju privođene pristalice građanske inicijative “Srpska”, kako tvrde, po prijavi političkih suparnika. Njih, pak, u pojedinim opštinama optužuju za ukidanje novčane pomoći građanima, po principu “glas za socijalu”.
U opštini Parteš, atmosfera je sve vreme na ivici incidenta. Šestoro Srba iz sela Pasjane dobilo je 25. novembra usmeno obaveštenje od Kosovske policije da se jave u regionalni policijski štab u Gnjilanu. Reč je aktivnim članovima izbornog štaba Građanske liste "Srpska”: Bojanu Trajkoviću, Draganu Ivkoviću, Aleksandru Deniću, Goranu Stojkoviću, Svetislavu Petroviću i Zoranu Stojanoviću. Pozivu se odazvao samo Stojanović, koji je porodicu nekoliko sati kasnije obavestio da će biti zadržan do daljnjeg.
Drugi krugDrugi krug izbora biće održan u nedelju 1. decembra. U sedam većinski srpskih opština jedan od dvojice je kandidata iz Građanske inicijative Srpska podržane od Vlade Srbije. |
- Svu šestoricu nekoliko dana pre ovog događaja kontaktirao Nebojša Dimitrijević iz Izbornog štaba Samostalne liberalne stranke za Parteš, inače nastavnik srednje škole u sistemu Srbije i savetovao ih "prijateljski" da odustanu od aktivnosti za Građansku liste "Srpska". U kosovskoj opštini Parteš jasna je sprega kosovskog tužioca Agrona Uke iz Osnovnog tužilaštva u Gnjilanu i predsednika kosovske opštine Parteš, Nenada Cvetkovića, koji je pravosnažno osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja. Njih dvojica stoje iza većine iskonstruisanih slučajeva čiji su epilog neosnovane krivične prijave policiji i tužilaštvu Privremenih institucija samouprave protiv Srba iz Gnjilana. Cilj je sprovođenje terora, ulivanje straha, pritisak i uticaj na političku volju građana, odnosno na svakog ko prema procenama navedene dvojice ili političkog vrha u Prištini ne želi da služi trenutnoj vlasti - kažu za "Vesti" predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Kancelarija na čijem je čelu Aleksandar Vulin, ovim povodom, prosledila je dopis medijima, Euleksu, Oebsu i UNMIK-u, a kontaktirani su i advokati Dejan Vasić i Miro Delević koji zastupaju ranije uhapšene Živorada Jovanovića i Nenada Stojkovića, kojima je sudski pritvor zamenjen kućnim.
Građanska inicijativa “Srpska” iz Parteša, saopštila je i da je zbog svog političkog opredeljenja povratnik Bogdan Petković iz Pasjana pretučen.
S druge strane, oko 150 građana iz Parteša, Budrige i Pasjana, nekoliko dana je protestovalo jer, kako tvrde, “skinuti su sa platnog spiska srpske Nacionalne službe za zapošljavanje”, odnosno ne primaju minimalac koji su do skora dobijali svi koji nisu radno angažovani, a pre 1999. su radili u državnim firmama na Kosmetu.
Građani Parteša tvrde da poslednju “crkavicu” nisu primili jer su članovi ili simatizeri Samostalne liberane stranke, koja je deo vladajuće koalicije Vlade Kosova.
Motivisanje ili "motivisanje"Šta je od svih ovih optužbi tačno, a šta politički marketing, male su šanse da će se ikada saznati. Jer je tiha voda breg odronila i kada su nevladine organizacije (nakon kosovskih parlametarnih izbora ) pre dve godine objavile čime su se sve u srpskim sredinama “motivisali” građani za glasanje – od smederevca do džakova sa brašnom. Nije poznato da je iko odgovarao zbog ovih optužbi. |
- Samo članovi SLS-a nisu primili. Ne znam da li grešim, neka me isprave. Znači spisak je poslat odavde, potiče iz opštine Parteš i gde je završio ne znamo, samo tražimo objašnjenje ko je poslao taj spisak, izjavio je jedan od građana Parteša.
- Podneli smo zahtev filijali NSZ u Partešu da nam odgovori zbog čega je ovim ljudima ukinut minimalac, ili da nam daju obaveštenje ili da nam plate. Totalna diskriminacija se vrši nad nama. Pojedinci, privatnici, ne zaposleni u filijalma su uzimali spiskove i pravili spiskove po njihovim procenama, i mi koji smo bili na braniku otadžbine u ova tri sela, ostali smo bez primanja, ispričao je drugi.
Zapenilo je i na Brezovici gde su u izbor za gradonačenika Štrpca takođe ušli predstavnici građanske inicijative “Srpska” i Samostalne liberalne stranke. “Srpska” je saopštila da su nosilac te liste u Štrpcu Nenad Filipović i dvoje aktivista Julijana Dobrosavljević i Milan Rusimović privedeni u lokalnu policijsku stanicu.
- I ovo, jedno u nizu privođenja naših aktivista, vrši pod izgovorom "pritisak na birače" za šta tvrdimo da ne postoje nikakvi argumenti niti dokazi. Ovakav način delovanja pripadnika policije ni u čemu ne olakšava život Srba na Kosmetu, saopštli su iz te inicijative.
Iz tabora SLS-a su odgovorili prosledivši medijima snimak za koji tvrde da pokazuje kako su “socijalno najugroženiji građani Štrpca izloženi su pritiscima da glasaju za kandidata GI Srpska ili će im pomoć biti ukinuta”.
Takođe su saopštolili da je njihovog “odbornika Dragomira Stanisavljevića, napao aktiviste GI Srpska SlavoljubAnđelković, u centru Štrpca naočigled mnogobrojnih meštana”.
U Gračanici je nešto mirnije, ali tamo kandidat za gradonačelnika Gračanice ispred Saveza kosovskih Srba Bojan Stojanović ima zamerke na rad medija. Aktuelni gradonačelnik smatra da se nalazi “dva i po meseca u totalnoj medijskoj blokadi i da nije fer da se na ovaj način porazi i demokratija i pravo ljudi na slobodu govora i pravo da budu informisani”.
To je prilično čudno, s obzirom da je njegov protivkandidat iz GI “Srpska” Branimir Stojanović sinoć gostovao sam u emisiji “Dogovor” lokalne televizije “Centar”, jer se kako je objasnila voditeljka, lider SKS-a “do poslednjeg trenutka premišljao i na kraju odustao od gostovanja”.
Takođe, i direktor Medija centra Čaglavica, novinar Budimir Ničić, voditelj debata koje su u saradnji sa RTV Puls iz Šilova organizovane uoči prvog kruga izbora, kaže da je Bojan Stojanović odustao od ponovne debate uoči drugog kruga, pa se zbog toga odustalo i od organizacije.
Gračanički drugi krug je obeležilo i političko pregrupisavanje, jer je kandidata GI “Srpska” podržao Srđan Popović, kandidat SLS-a koji je ispao u prvom krugu.
Savez kosovskih Srba to je označio “neprirodnom simbiozom”.
Političko premetanje zadeslilo je i GoruU Gori je Kancelarija za Kosovo i Metohiju podržala listu Centra demokratske unije. - Glavni imperativ za izlazak na izbore nam je bio formiranje opštine Gora i ulazak u Zajednicu srpskih opstina, navodi se u saopštenju Jedinstvene Goranske liste-CDU, čiji je kandidat Safet Kuši u Gori osvojio najviše glasova. Međutim, pre nekoliko dana, odgovarajući na pitanje novinara o želji za priključenje Zajednici srpskih opština, predsednik CDU Hamza Balje je kazao da je reč „o medijskim špekulacijama“. Pitanje je postavljeno prilikom potpisvanja sporazuma sa Tačijevom strankom (PDK) čime se CDU obavezao na podršku aktuelnom predsedniku Opštine Dragaš Salimu Jonuziju u drugom izbornom krugu. |
- Očekivano ujedinjenje dojučerašnjih srpskih patriota i istinskih ljubimaca Prištine je samo dokaz da među njima ne postoji politička doslednost i privrženost programima za koje su se zalagali, već samo gola borba za pozicije i beskrupulozna grabež za vlašću, kazao je lider pred izbore formirane SKS, a koji je na funkciju gradonačelnika izabran kao kandidat SLS-a. A, zanimljivo da je uoči drugog kruga lokalnih izbora kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj saopštio da će prištinska vlada i Demokratska partija Kosova na čijem je čelu Hašim Tači upravo u Gračanici podržati kandidata Saveza kosovskih Srba – Bojana Stojanovića.
Povodom optužbi "Srpska" tvrdi da u napadi uzeli toliko maha da je jedino što se u njima prepoznaje želja SKS - a da deli Srbe umesto da ih zbližava.
- To što je Branimira podržala neka politička opcija je samo dokaz da Srbi počinju da uviđaju gde je Srbija i da prepoznaju da im naša Srpska želi samo bolju budućnost. Žao nam je što i vi to sada ne možete da prepoznate zbog nekih svojih, nažalost, ličnih interesa, ali svakako, ako se to dogodi, naša vrata vam neće biti zatvorena, kao što nisu ni vašim nekadašnjim simpatizerima koji su sada aktivno u Srpskoj, uzvratila je “Srpska”.
Oni tvrde da auktelni gradonačelnik Bojan Stojanović svakodnevno “pritiska građane, ukidajući im socijalnu pomoć (40 evra mesečno koji stižu iz prištinskog budžeta) na koju odjednom nemaju pravo”, na šta SKS odgovara da je to – neistina.
Pročitajte sve što smo pisali o izborima na Kosovu OVDE |