“Građani moraju da se pitaju o niklu“
Stranka Zeleni Srbije saopštila je danas da osuđuje rešenje Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja kojim se produžava dozvola za istraživanje nikla u okolini Trstenika i ističu da država mora da uvaži volju građana.
U saopštenju se ističe da se tim potezom direktno krši Arhuska konvencija čija je Srbija potpisnica, a kojim se garantuje učešće lokalne samouprave u odlučivanju o životnoj sredini.
"Tom odlukom krši se i volja građana Trstenika, ali i Aleksandrovca, Kruševca, Vrnjačke Banje, Aranđelovca, Topole i drugih, koji ne žele negativne posledice koje sa sobom nosi eksploatacija nikla", dodaje se u saopštenju i podseća da su pre usvajanja tog rešenja, odbornici Opštine Trstenik jednoglasno usvojili odluku kojom se zabranjuje istraživanje i eksploatacija te rude na njihovoj teritoriji.
Pročitajte još: |
Zeleni Srbije navode da se radi o interesu 300.000 stanovnika od kojih se polovina bavi poljoprivredom, i koji će ostati bez sredstava za život ako se zemljište ili izvori mineralne vode unište.
"Računica o koristima i šteti takvog projekta mora pored ekonomskog kapitala da sadrži i ekološki kapital životne sredine i zdravstveni kapital građana. Nekoliko stotina radnih mesta koje rudnik sa sobom nosi, to ne može da nadoknadi", piše u saopštenju.
Ministarstvo: Produženje dozvole za nikl po zakonuMinistarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Srbija saopštilo je danas da je prilikom produžavanja dozvole za istraživanje nikla u Trsteniku poštovalo zakon. "Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima nedvosmisleno kaže da prilikom donošenja odobrenja za nastavak geoloških istraživanja metaličnih mineralnih sirovina nije potrebna nikakva saglasnost lokalne samouprave", navodi se u saopštenju. Precizira se da je zakonom predviđeno da tek u slučaju dobijanja odobrenja za eksploataciju lokalna samouprava izdaje akt o usaglašenosti eksploatacije sa odgovarajućom prostornim, odnosno urbanističkim planovima. |
Zeleni Srbije smatraju da je Vlada Srbije dužna da poštuje volju lokalne samouprave i građana koji su je izabrali za svoje predstavnike.
"Zeleni Srbije se slažu da je ruda nikla dragocena, ali smatraju da je potrebno da se ona sačuva za buduće generacije koje će umeti da je iskoriste na način koji neće ugroziti životnu sredinu i druga prirodna bogatstva, koja su sigurno od većeg značaja", zaključuje se u saopštenju Zelenih Srbije.