Učenici Albanci u Bujanovcu uče srpski jezik
Ambasador Nemačke u Srbiji Hajnc Vilhelm i zamenica šefa Misije OEBS u Beogradu Pola Tide otvorili su danas u srednjoj školi "Sezai Suroi" u Bujanovcu kabinet za jezike u kom će učenici Albanci moći da uče i srpski jezik.
Pola Tide je na otvaranju učenicima koji će koristiti kabinet rekla da Misija OEBS u Srbiji snažno podržava unapređenje i zaštitu ljudskih i manjinskih prava, kao i da veruje da je potpuna integracija nacionalnih manjina moguća samo uz poznavanje zvaničnog jezika države.
"Od najvećeg značaja za integraciju je poznavanje zvaničnog jezika države. Od prošlog septembra uz pomoć nemačke vlade Misija OEBS podržava učenje srpskog jezika u školi 'Sezai Suroi' uz pomoć šest nastavnika za učenike kojima srpski nije maternji jezik", rekla je Pola Tide.
Nemački ambasador je rekao da je njegova ambasada u filološki kabinet uložila 99.000 evra sa ciljem da doprinese da što je moguće više učenika nauči srpski uz najsavremenije metode.
"Znati novi jezik je veoma važno zbog mogućnosti zbližavanja sa drugim ljudima i kulturama. S obzirom na to da živite u Srbiji veoma je važno znati zvanični jezik države. Mislim da svaka osoba koja živi u Srbiji, bez obzira u kom kraju i kojoj nacionalnosti pripada, treba da zna državni jezik", rekao je Vilhelm koji je danas prvi put posetio Bujanovac.
Jezički kabinet u školi "Sezai Suroi" opremljen je sa 16 kompjutera i slušalica. Otvaranju kabineta prisustvovali su i šef Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđu Zoran Stanković, predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Galip Bećiri i predsednik opštine Bujanovac Nagip Arifi.
U školi "Sezoi Suroi" nastava se odvija na albanskom jeziku.
Udžbenici oduzeti zbog dokumentacije
Šef Koordinacionog tela za Bujanovac, Preševo i Medveđu Zoran Stanković izjavio je danas da je 5.600 udžbenika na albanskom jeziku zaplenjeno jer nije postojala odgovarajuća dokumentacija i da to nije bila policijska akcija, nego aktivnost Osnovnog tužilaštva u Vranju.
"Udžbenici nisu praćeni dokumentacijom koja se podrazumeva kada sa bilo koje teritorije na ove prostore dođu udžbenici. Ni direktor i sekretar škole nisu znali da objasne odakle su ti udžbenici i kada su došli. Da li takvi direktori mogu da vode škole ako ne znaju kako se u njihovim prostorijama ođednom nađe oko 5.060 udžbenika", rekao je Stanković.
Stanković je najavio da će o udžbenicima s Kosova, oduzetim pre pet dana u osnovnoj školi u selu Rajince kod Preševa, razgovarati sa albanskim liderima na hitnom sastanku koji je zakazan na njihov zahtev. Stanković je naveo da je sporno i to što u nabavku udžbenika nije bio uključen Nacionalni savet Albanaca.
|