A gde su 124 miliona evra?
Profesor građevinskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Cvetanović izjavio je danas da Javnom preduzeću Putevi Srbije nedostaje 124 miliona evra za ovogodišnje redovno održavanje puteva.
Taj novac je potreban jer više od polovine prihoda Puteva Srbije od naplate putarina i subvencija države ide na vraćanje kredita, rekao je on na Međunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji o održavanju puteva, koja se održava u Aranđelovcu. Cvetanović je istakao da je višegodišnji problem nedostatak novca za održavanje puteva u Srbiji, zbog čega je 75 odsto državnih puteva u nezadovoljavajućem stanju.
Prema njegovim rečima, problem može biti rešen ukoliko se preduzeću za održavanje puteva Putevima Srbije vrati prihod od akciza, odnosno poreza na gorivo, kao što je to bilo do 2012.
"Putevi Srbije su u 2010. od akciza na gorivo dobili 20 odsto, odnosno 7,5 odsto od maloprodajne cene goriva, u 2012. i 2013. nula dinara", istakao je Cvetanović i dodao da se u Evropi od maloprodajne cene goriva izdvaja od 35 do 65 odsto.
U 2013. za održavanje puteva planirano je 90 miliona evra, a prema istraživanju građevinskog fakulteta, kako je naveo Cvetanović, za redovno godišnje održavanje puteva potrebno 224,3 miliona evra. On je kao najveći problem naveo da ne postoji održiv sistem finansiranja puteva.
"Sa ovim parama ne možemo da održavamo puteve i naši putevi se raspadaju", naglasio je Cvetanović.
Prema njegovim rečima, najnerazvijenije zemlje u svetu imaju od 35 do 40 odsto puteva u lošem stanju, dok je u Srbiji 75 odsto puteva u nezadovoljavajućem stanju. Kao jedan od problema, Cvetanović je naveo i lošu saradnju nadležnih - Ministarstva saobraćaja, građevine, za regionalni razvoj, Ministarstva ekonomije i Koridora Srbije.
On je dodao da ne postoji plan razvoja saobraćajne infrastrukture Srbije, već samo "strategija koja znači sprovođenje plana koga nema". Poslednja strategija rađena 2008. godine, za period 2008. do 2015, rekao je Cvetanović.
On je naveo da bi u narednih godinu do dve trebalo uspostaviti jedinstvenu mrežu održavanja puteva, bazu podataka na osnovu koga će se planirati, obezbediti budžet, definisati kratkoročne i dugoročne ciljeve održavanja puteva, obezbediti standarde za održavanje, uspostaviti sisteme za upravljanje održvanja puteva. Cvetanović je kazao da treba napraviti bazu lokalnih puteva, jer se u Srbiji ne zna koliko kilometara lokalnih puteva postoji.