Od javne kritike do gubitka posla
Zaposleni često svoje nezadovoljstvo radnim okruženjem izražavaju komentarima na društvenim mrežama. Iako im to možda donosi trenutno olakšanje, posledice mogu biti negativne, smatraju upućeni. Kažu, treba biti oprezan u iznošenju takvih stavova, jer je rizik od gubitka posla visok, navodi RTS.
Slučaj mašinovođe iz Beča koji je zbog objavljivanja izveštaja o svom radu na Fejsbuku dobio otkaz ili crnogorskog policajca koga je zbog lajkovanja određenih grupa snašla ista sudbina, potvrđuju nepisano pravilo. Nema kompanije niti politike koja može da zabrani vaše mišljenje, ali ako se ono nađe u javnom prostoru može da nastane problem.
Možda je najdrastičniji primer američkog marinca koji je zbog kritike predsednika Baraka Obame na mreži isključen iz vojske.
Novinar aktivan na društvenim mrežama Zoran Stanojević kaže da se može smatrati prihvatljivim da zaposleni piše na nekoj društvenoj mreži sve ono što je spreman da kaže svom šefu u prisustvu javnosti. Da ne bi dolazilo do ovakvih situacija, većina kompanija ima pravilnike za ponašanje zaposlenih na društvenim mrežama.
Direktorka za komunikacije "Koka kole" Milica Stefanović kaže da ta kompanija ne vidi problem u tome da zaposleni podrži ili voli nešto što nema veze sa "Koka-kolom".
"Ali, ono što se trudimo je da razumeju koji efekat imaju njihova delanja na društvenim mrežama, obzirom da je internet nešto što je jako vidljivo i nešto što ostaje večno, dakle koji efekat takve njihove aktivnosti mogu imati na eventualno ili poslovanje ili imidž kompanije", navodi Stefanovićeva.
Lepo ponašanje na mreži je ono što očekuju sve firme. Međutim, postoje izuzeci kada zaposleni imaju pravo da komentarišu, a da o tome nisu obavestili poslodavca. Zaštitnik prava građana Saša Janković smatra da je logično da firme mogu da očekuju lojalnost od svojih zaposlenih i da imaju pravo da je traže.
Međutim, dodaje Janković, ono što firme ne smeju da očekuju jeste da zaposleni kriju nezakonitosti, a ne mogu da očekuju ni laganje ni ugrožavanje javnog interesa.
Svako ko je dovoljno hrabar da kritikuje firmu u kojoj radi, mora biti spreman i da se suoči sa posledicama.
Upućeni veruju da zaposlenima sloboda izražavanja nije ograničena i savetuju da stvari posmatraju iz ugla poslodavca. Tek tada će znati da li bi na platnom spisku držali nekoga ko narušava ugled firme.