EU i NATO: Izbori prilika da Beograd i Priština "srede odnose"
U krugovima Evropske unije i NATO se uglavnom podudaraju ocene da sutrašnji izbori na Kosovu treba da jasnije odrede odnos snaga unutar Kosova i njegov položaj u odnosu na, iako dugo, približavanje evro-atlantskim integracijama.
Članice EU, koje su priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova, misle da bi "sređivanjem" odnosa Beograd-Priština i ozbiljnom autonomijom za kosovske Srbe bio utrt put da se kroz potonje pregovore s EU o članstvu, Srbija i Kosovo kroz nekoliko godina dovedu do konačnog "uređivanja odnosa", bez obzira kakvo to rešenje bilo. To jasno ukazuje i predlog koji su uticajne članice EU, Nemačka i Velika Britanija, u tom smislu uputile ostalim partnerima u Uniji.
Srbija bi, što zavisi i od "uverljive brojnosti" srpskih glasača, izborom novih međunarodno i od Prištine priznatih vlasti u srpskim opštinama i stvaranjem Zajednice srpskih opština, ispunila bitan uslov za sređivanje odnosa s Prištinom i početak pregovora o članstvu s EU, kažu evropski diplomatski izvori u Briselu. Ovi izvori su agenciji Beta preneli uverenje da vlasti u Prištini nisu stavljene u povlašćen položaj u odnosu na Beograd, iako je Evropska komisija, ne čekajući ishod izbora na Kosovu upravo pre par dana pokrenula s Prištinom pregovore o stabilizaciji i pridruživanju s EU.
Ban Ki Mun: Fer izbori kao kamen temeljac za jačanje mira
"On čvrsto veruje da će slobodni i fer izbori ove nedelje biti kamen temeljac u jačanju mira i bezbednosti na Kosovu. Generalni sekretar snažno ohrabruje najšire moguće učešće" na izborima, saopštio je Banov portparol.
Ban je pozdravio postignuti napredak u organizovanju sutrašnjih lokalnih izbora na Kosovu i odlučnost svih strana da obezbede inkluzivne izbore, bez nasilja i zastrašivanja. Generalni sekretar UN je, kako je saopštio njegov portparol, pozvao |
To je bio, a sad je već Priština dobila, i najvažniji zalog za uključivanje vlasti na čelu s Hašimom Tačijem u dijalog i sklapanje sporazuma s Beogradom o sređvanju odnosa.
Prethodno su zvaničnici EU naglašavali da uslov sprovođenja dogovora u sklopu dijaloga i Sporazuma o normalizaciji odnosa, a naročito opštinski izbori, pođednako važi i za početak pregovora s Prištinom o sporazumu o pridruživanju, kao i za otvaranje pregovora o članstvu sa Srbijom o EU.
Zvaničnici u Evropskoj uniji i samo retkim zemljama članicama Unije su se uoči sutrašnjih izbora oglasili porukama da ti izbori moraju biti pošteni, slobodni. U Briselu su s ozbiljnom pažnjom primljena i upozorenja vlasti u Beogradu da "rezultati izbora neće biti blanko priznati", ako se utvrdi da je bilo izbornih prevara, posebno s unošenjem velikog broja nepostojećih albanskih glasača i sprečavanjem izbeglih i raseljenih Srba da se upišu u biračke spiskove.
Ako bi kosovski Srbi, uključujući par desetina hiljada njih koji žive u izbeglištvu, izašli masovnije na sutrašnje izbore, onda bi Srbi na Kosovu mogli postati nezaobilazan činilac i samih parlamentarnih izbora na Kosovu i politička snaga koja bi se morala uvek uzimati u obzir.
To, tvrde diplomatski izvori u Briselu, ne žele vlasti u Prištini, koje bi htele da izlazak kosovskih Srba na opštinske izbore bude samo"minimalno prihvatljiv".