"Srbe na Severu ne interesuju izbori"
Na severu Kosova i Metohije vlada "atmosfera straha" i na izlaznost na lokalne izbore na Kosovu u nedelju, 3. novembra, presudno će uticati bezbednost i regularnost izbora, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje beogradskog Foruma za etničke odnose.
Istraživanje je rađeno u septembru među Srbima iz četiri opštine: Kosovska Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić. Osim učesća u fokus grupama, urađena je i anketa sa 560 građana.
Koordinator Foruma Nenad Đurović rekao je da je dokaz "atmosfere straha" činjenica da mnogi Srbi nisu smeli da učestvuju u istraživanju, kao i da su osobe koje su kandidati na listama to "skrivali" od istraživača.
U takvoj atmosferi, rađeno istraživanje pokazalo je da 45 odsto Srba neće glasati na predstojećim lokalnim izborima, a da bi na njih izašlo 18 odsto. Oko devet odsto građana će izaći na birališta, ali ni za koga neće glasati, odnosno kako su se izjasnili, precrtaće listić.
Istraživanje je pokazalo i da većina Srba, njih 60 odsto, smatra da su izbori u funkciji priznavanja nezavisnosti Kosova, a 19 odsto smatra da se sprovode sa ciljem implementacije Briselskog sporazuma.
Nenad Đurović istakao je da na severu jak uticaj ima na bojkot izbora, a da su za zvaničnu kampanju Liste Srpska, koju podržava Beograd, ispitanici kazali da je "najprljavija", da "deli Srbe", odnosno da je za njih glavna tema upravo koflikti među Srbima, a ne odnos sa Albancima.
"Kod zvanične kampanje, postoji ta etička motivacija, ali i strah od gubitka posla, dakle ujedinimo se, jer to preporučuje vlada od koje živimo. Takve poruke unose razdor, što je loše za budućnost," ocenio je Đurović.
Istraživanje je pokazalo i da su građani "blago zainteresovani" za Briselski sporazum, odnosno da ga čak 40 odsto građana nije pročitala, što "daje mogućnost za različita tumačenja i manipulaciju".
Analitičar Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović rekao je da većina Srba ima negativan stav prema sporazumu, posebno prema odredbama koje se odnose na policiju i pravosuđe, ali da oko 40 odsto njih podržava formiranje Zajednice srpskih opština.
On je ukazao da veoma zabrinjava podatak da bi se većina mladih ispitanika iselila sa Kosova, ako sporazum ne da efekat kakav su oni očekivali.
"To je izuzetno zabrinjavajuće i tim moraju da se pozabave i Beograd, i Priština i Brisel, jer nama ne trebaju nove izbeglice, to bio poraz politike", rekao je Gavrilović.
Prioriteti za Srbe sa severa Kosova su rešavanje egzistencijalnih problema, odnosno smanjenje nezaposlenosti, siromaštva, pitanja infrastrukutre, kriminala i korupcije.
Kako je Gavrilović istakao, čak 60 odsto njih je kao prioritet istaklo unapređivanje zaštite svakog Srbina ma gde on na Kosovu živeo, dok je svega 0,02 odsto kazalo da je za njih prioritet ostajanje Kosova u sastavu Srbije.