Strane škole sve popularnije, školarina 5.000 evra
Sve je veće interesovanje za upis dece u strane škole koje rade u Srbiji. Nastava je na stranom jeziku, a srpski se uči kao strani. Nema preciznog podatka o broju stranih škola koje rade u Srbiji, jer mnoge nisu ni tražile dozvolu Ministarstva prosvete, piše RTS.
Interesovanje roditelja da im se deca školuju u nekoj od internacionalih škola je sve veće, pa nadležni upozoravaju da vode računa ko je osnivač i da li njihova diploma važi u Srbiji. Škola u Srbiji, a ipak se srpski uči kao strani jezik. U Francuskoj školi u Beogradu važe francuska pravila. Stefan i Marija, đaci sedmog razreda, su ih bez problema prihvatili.
"Najviše mi se dopada druženje sa drugarima, pričanje na stranom jeziku i škola, ambijent", kaže Stefan. "Nemamo mnogo da učimo, ali imamo jednog strogog profesora", kaže Marija.
Roditelj Tatjana Arsenijević kaže da je odlučila da upiše ćerku u ovu školu, jer su došli iz Francuske u kojoj je dete već pohađalo školu po francuskom sistemu. Deca francuskih diplomata imaju prednost pri upisu u ovu školu kao i njihovi drugari iz Kanade, Alžira i Maroka. Ipak, više od polovine školskih klupa popunjavaju deca iz Srbije, čiji su roditelji spremni da godišnje izdvoje i do 5.000 evra za njihovo obrazovanje. Ne samo u klupama, već i na hodnicima, đaci ove škole govore francuski. Zato, na trenutak, možete pomisliti da ste možda u Parizu, a ne u Beogradu. Nastavni program isti je kao i onaj koji uče deca širom Francuske.
Direktorka Francuske škole Veronik Luazo navodi da se deca mogu upisati od treće godine, od vrtića, i da dete u toj školi može da prođe celokupno obrazovanje i položi veliku veliku maturu. Nakon toga, dodaje Luazo, može da ode da se školuje u Francuskoj, što i čini 90 odsto đaka. "Mi radimo individualno sa decom i tako dolazimo do dobrih rezultata", ističe Luazo.
Upisivanje deteta u inostranu školu roditelji najčešće vide kao ulaganje u njegovu budućnost, korak bliže nekom prestižnom svetskom univerzitetu. U Ministarstvu prosvete kažu da je prerano, a često i pogrešno planirati gde će dete studirati dok je još u školi i tvrde da program u domaćim ne zaostaje za nastavom u internacionalnim školama, te da je ponekad izbor škole posledica pomodarstva.
"Ja priznajem da oni imaju kvalitetniju nastavu stranih jezika, jer se nastava odvija na njemu, ali isto tako sam vrlo ponosna na naše bilingvalne državne škole gde se nastava odvija 50 odsto na srpskom, 50 odsto na stranom, gde su naši nastavnici osposobljeni da prenose znanje na stranom jeziku", kaže pomoćnik ministra prosvete Vesna Fila.
Domaći obrazovni sistem priznaje diplome internacionalnih škola i jedini problem koji može da se javi kod onih koji žele da nastave školovanje u Srbiji jeste nedovoljno poznavanje srpskog jezika.