"Priština provocira, hoće da nas zastraši pred izbore"
Savetnik predsednika Srbije Marko Đurić izjavio je danas da je najava hapšenja ministra zaduženog za Kosovo i Metohiju Aleksandra Vulina još jedna provokacija Prištine, sračunata da izazove nestabilnost i odvrati što je moguće veći broj građana od izlaska na lokalne kosovske izbore, 3. novembra.
"Mislim da su politički krugovi u Prištini procenili da za srpske interese na Kosovu i Metohiji predstavlja ozbiljan i suviše veliki korak napred ukoliko bi u najmanje deset opština srpska zajednica osvojila ubedljivu većinu i da mnogi razmišljaju o tome kakva je budućnost rešavanja statusnog pitanja u uslovima u kojima su srpske institucije potpuno legitimisane kroz ovaj izborni proces", rekao je Đurić.
On je dodao da ga zbog toga ne čudi što ekstremni krugovi u Prištini pribegavaju i zastrašivanju, koje neće odvratiti Srbe ni od učešća u izbornom procesu, ali ni od nastojanja da građanima Srbije na Kosovu bude preneta poruka o značaju učešća na izborima 3. novembra. Na pitanje da li će predsednik SNS Aleksandar Vučić i ministar Vulin ići 31. oktobra na Kosovo, Đurić je rekao da, s obzirom na ukupnu situaciju, nije zahvalno spekulisati datumima.
"Ono što je sasvim sigurno je da dogovor o slobodi kretanja mora da se poštuje. To je nešto što je dogovoreno na najvišem nivou i u pitanju je kredibilitet ne samo Beograda i Prištine, nego i Evropske unije, koja je bila posrednik i garant u postupku dogovora", rekao je Đurić.
Upitan da li će predsednik Srbije Tomislav Nikolić ići na Kosovo uoči izbora, Đurić je rekao da je veoma važno da se dogovor o putovanjima poštuje u celosti.
"Ne možemo stvarati uslove koji su poražavajući ili koji su suprotni onome što je dogovoreno u Briselu. Ne možemo ograničavati slobodu kretanja i ne poštovati sporazum o slobodi kretanja", rekao je on.
Upitan o najavama zamenika predsednika Kancelarije za Kosovo i Metohiju Krstimira Pantića o mogućnosti bojkota izbora ukoliko se sa biračkih spiskova ne ukloni oznaka republike Kosovo, Đurić je rekao da se u Briselu konstantno razgovara o tome kako da svi tehnički aspekti budu u sklopu sa sporazumom.
"To znači da ovo jesu statusno neutralni izbori i da svi elementi ovih izbora moraju da uvažavaju minimum interesa obeju strana", rekao je Đurić.