''Onlajn mediji dijaspore u tranziciji''
''Njuz portali'' se u ovom trenutku nalaze u jednoj vrsti tranzicije u kojoj se susreću sa problemom nejasne ekonomske računice, odnosno "kako kapitalizovati ono što radite", izjavio je urednik portala ''Vesti-online'' Branko Rajčević na prezentovanju panel istraživanja, koje je urađeno za potrebe Udruženja novinara Srbije i Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Vlade Srbije.
"Moramo da nađemo meru kako ćemo to da učinimo, da postoji besplatan, ali i plaćeni sadržaj. Ni Njujork tajms nije do dan danas našao odgovor na to pitanje, ni oni ne znaju 'gde će brod da ide' za dve godine", smatra Rajčević.
On je dodao da svi portali "kradu" vesti jedni od drugih, istakavši da aktuelni zakoni s tom praksom ne mogu adekvatno da se izbore.
"Naša pravna praksa je veoma nedefinisana u smislu da ne znamo koliko košta to što je neko preneo nekoga", rekao je Rajčević dodavši da postoje zakonska rešenja, ali da ona nisu dovoljno precizna.
Istraživanje, koje je predstavljeno na današnjem panelu "Profesionalizacija onlajn medija dijaspore", pokazalo je i da se od dvadesetak analiziranih medija kao najčitaniji izdvaja portal "Vesti-online", koji mesečno ima tri miliona poseta, odnosno oko 100.000 dnevno, pre svega iz Srbije (57 odsto), a zatim iz Nemačke, Bosne i
Sve se menja na dnevnom nivou
Direktor poslovnog razvoja "Huge media" Srđan Erceg ukazao je na činjenicu da je tržište onlajn medija veoma teško jer se menja na dnevnom nivou i da ono što se danas smatra kao pravim modelom možda neće više važiti za tri meseca.
|
Hercegovine, Austrije, Švajcarske, Sjedinjenih Američkih Država i Australije.
Glavne teme konferencije bile su profesionalizacija elektronskih medija i održavanje, odnosno poboljšanje imidža Srbije.
"Činjenica je da srpski mediji u dijaspori funkcionišu samo zahvaljujući ličnom entuzijazmu i naporu", istaknuto je na panel diskusiji u pres centru UNS-a.
Na taj problem se osvrnula i Slavka Drašković, direktorka Vladine Kancelarije za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu.
"Dobro je da mediji postoje i funkcionišu, ali je loše što je to više amaterski i što ne dobijaju veliku pomoć od Srbije“, dodao je na istu temu Miljan Premović, generalni sekretar Narodnog kluba.
Prema rečima pomoćnice direktora Kancelarije za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Nikoline Milatović Popović, istraživanja dijaspore su neophodna, ali postoji problem uzorka ispitivanja, odnosno uzorak zainteresovane dijaspore koja kontaktira sa državom nije dovoljan i da znanje mora da se vrati u Srbiju.
"Taj uzorak obuhvata samo mali procenat onih koji spadaju u takozvani "odliv umova" devedesetih, a naročito posle 2000. koje moramo da vratimo u Srbiju. Pokušaćemo da pomognemo onima koji to žele da uđu u onlajn zajednicu srpske dijaspore, jer verujemo da na taj način taj uzorak možemo da proširimo", poručila je Milatović Popović.
Ona je dodala da je zadatak Kancelarije praćenje položaja dijaspore, njeno informisanje i poboljšanje veza s njom i da će srpska zajednica u drugim zemljama postati vidljivija matici ukoliko bar neki od onlajn medija dijaspore ispuni svoju funkciju informisanja te zajednice.