Bahat odnos Fonda prema teško oboleloj deci
Mnoga deca u Srbiji su van sistema lečenja i nije jasno ko ima pravo na lečenje o trošku države, a ko ne! Na ovaj problem kao i na generalno bahat odnos prema procedurama lečenja teško obolele dece ukazao je predsednik Odbora Skupštine Srbije za zdravstvo Dušan Milisavljević, koji je ovim povodom oštro kritikovao zdravstvenu administraciju i nadležni Fond.
U izjavi za Radio-televiziju Vojvodine, Dušan Milisavljević je posebno osudio nadležne institucije zbog toga što su odbili da snose troškove transplantacije pluća za šesnaestogodišnju Nevenu Janković iz Žitorađe.
"Administracija Ministarstva zdravlja i Republičkog fonda za zdravstvo postala je ohola i bahata. Ovo dete je ugroženo i izveštaj Fonda, u kojem se njenoj porodici sugeriše da sačekajoš dve godine kako bi im država platila troškove transplantacije, skanadalozan je", rekao je Milisavljević i dodao da je u kontaktu s roditeljima koji imaju probleme s bolesnom decom, ali da je i kao lekar "zbunjen i razočaran zbog propusta u slučaju Nevene Janković, gde je transplantacija odbijena, iako njena pluća rade sa svega 20 odsto kapaciteta".
"Neko od naučnika iz Fonda savetovao je - strpi se još dve godine, pa ćemo ti platiti. A šta ako to dete do tada umre", upitao je Milisavljević.
"U Vojvodini imate primer devojčice Zoje Mirosavljević, koja je umrla od retke Batenove bolesti, nakon čega je pokrenuta inicijativa da se to u budućnosti ne ponovi i da se zakonski reguliše lečenje dece s retkim bolestima", podsetio je Milisavljević i upozorio da deca obolela od retkih bolesti, kakva je Batenova bolest, danas nemaju nikakvu pomoć države i da ta praksa mora "hitno da bude prekinuta".