Priznanje Kosova ipak uslov za EU
Potvrda da postoji neformalni britansko-nemački dokument koji predviđa da Beograd i Priština moraju da reše međusobne odnose, stigla je od nemačkog ambasadora u Srbiji Hajnca Vilhelma koji je za utehu poručio da to treba da se desi tek na kraju pregovora Srbije sa Evropskom unijom.
Taj "non pejpr" je , prema rečima direktora Foruma za etničke odnose Dušana Janjića, pregovarački okvir za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova i, kako pojašnjava, zvanični dokument koji je stigao u Vladu Srbije.
Vize (ni)su pretnjaNa pitanje da li Srbiji preti ponovno uvođenje viza zbog velikog broja azilanata u Nemačkoj, Vilhelm je odgovorio da odluku o tome donosi Evropska komisija i da nema razloga za pesimizam. Naveo je i da je prošlog meseca 1.600 građana Srbije zatražilo azil u Nemačkoj, što je rekord u odnosu na sve druge zemlje iz kojih dolaze azilanti. |
- Nije jasno zašto ga je Vlada stavila u status državne tajne i nespremno dočekala pregovore. Očito nisu razumeli posledice onoga što su uradili na pregovorima u Briselu u aprilu i onoga što će uslediti u novembru, a to je da su vrata za priznanje otvorena i članicama EU koje do sada nisu priznale Kosovo - tumači Janjić.
On dodaje da će Kosovo priznati Slovačka, Grčka, Rumunija, a da još uvek sa tim pitanjem trguje Španija. Ostaje, prema njegovim rečima, samo Kipar koji kao takav neće blokirati politiku EU prema ovom problemu. To, kako ističe, znači da i Brisel više neće biti statusno neutralan, na šta Vlada Srbije kada je počinjala pregovore sa Prištinom, nije računala, a morala je da zna.
- Beogradu je dostavljen pregovarački okvir, a ovo što je nemački ambasador rekao je praktično amandman Nemačke i Velike Britanije kojem se priključila i Holandija za takozvani novi okvir pregovora. To su već tri države, ali se ne moraju priključiti sve članice EU, jer je non pejpr deo mehanizma za pregovore - pojasnio je Janjić i dodao će međunarodni predstavnik na terenu procenjivati da li se ostvaruje normalizacija, što će verovatno trajati duže od pregovaračkog procesa.
Postepena normalizacijaDa pregovori počnu u januaru 2014, očekuje i predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc koji je naglasio da EP želi nastavak istorijskog dijaloga Beograda i Prfištine, tako da se odnosi "sve više normalizuju". |