Održana sveta božanstvena liturgija
Centralna proslava 1700. godišnjice Milanskog edikta održana je u Nišu, a liturgiju je vodio Vaseljenski patrijarh Vartolomej, uz sasluženje poglavara i predstavnika pomesnih pravoslavnih crkava. Patrijarh Irinej goste je odlikovao ordenom svetog cara Konstantina Velikog.
Svetu božanstvenu liturgiju, koja je počela u 9 sati, služio je prvi po hijerarhiji u Pravoslavnoj crkvi patrijarh carigradski i vaseljenski Vartolomej. Učešće u tročasovnoj službi ispred novopodignutog hrama Svetih cara Konstantina i carice Jelene išlo je po starosti patrijaršija i redu dostojanstva.
Posle vaseljenskog patrijarha, služili su predstavnici Aleksandrijske, Antiohijske, Jerusalimske, Ruske, Srpske, Bugarske i Rumunske patrijaršije. Zatim autokefalne crkve koje nisu patrijaršije, ali imaju rang arhiepiskopija.
Centralnoj proslavi, čiji je domaćin patrijarh srpski Irinej, prisustvovali su i patrijarsi jerusalimski Teofil i moskovski i sveruski Kiril, arhiepiskopi kiparski Hrizostem, atinski Jeronim, albanski Anastasije, nemački, češki i slovački Simeon i mitropolit Varšavski i svepoljski Sava. Proslavi su prisustvovali i predstavnici Vatikana.
U završnoj besedi Patrijarh Irinej je podsetio na značaj jubileja koji obeležavamo.
"Danas obeležavamo veliki istorijski događaj koji je promenio lice sveta, događaj koji je vreme podelio na pagansko i hrišćansko".
Poslednju reč u besedi imao je Vladika Vaseljenski Vartolomej koji je rekao da "ova velika božanstvena svečanost predstavlja obavezu za pravoslavnu crkvu da ponovo preispita sebe kako bi svi i lično vaskrsnuli".
On je podsetio na progon hrišćana pre proglašenja Milanskog edikta, koji, kako je rekao, traje i danas u Siriji, Nigeriji, Rusiji, Poljskoj, Iraku, Egiptu i drugim delovima sveta.
"Milanski Edikt predstavlja izvor iz koga je proisteklo i proklamovano načelo verske slobode u čitavom svetu", rekao je Vartolomej.
Na obeležavanju jubileja bili su predsednici Srbije Tomislav Nikolić, Republike Srpske Milorad Dodik i Crne Gore Filip Vujanović, premijer Srbije Ivica Dačić i članovi Vlade.
U hram Svetog cara Konstantita i carice Jelene sinoć su prebačene čestice Časnoga Krsta i svete desnice Svetog Jovana Krstitelja, koji se čuvaju u Cetinjskom manastiru. Svete relikvije u petak, 4. oktobra, uveče stigle su u Saborni hram u Nišu.
Nekoliko hiljada ljudi sinoć je u Nišu formiralo krst od upaljenih sveća, čime su domaćoj i svetskoj javnosti poslali poruku mira i tolerancije. Akcija "I ja sam deo krsta" izvedena je na uglu Bulevara Nemanjića i Sremske ulice u blizini hrama Svetog cara Konstantina i carice Jelene i bila je uvod u današnju veliku liturgiju.
Ovo je najveći skup u istoriji Srpske pravoslavne crkve, a istovremeno i jedinstven događaj, budući da su se poslednji put svi pravoslavni poglavari susreli i služili zajedno liturgiju pre 100 godina, 1913. godine u Carigradu.
Milanskim ediktom iz 313. godine proglašena je verska ravnopravnost i tim zakonskim aktom je car Konstantin zaustavio progon hrišćana.