Srpski pasoš za 5.000 evra?
Među onima koji su zloupotrebili gostoprimstvo Belgije i Švedske, odnosno koji su kao državljani Srbije zatražili politički azil, ima i onih koji su se "preko veze" domogli novog biometrijskog pasoša. Prema saznanjima "Vesti", Albanci sa Kosmeta ili sa juga Srbije, koji su poslednjih dana u žiži zbog masovnih odlazaka u države EU, ne dolaze baš mnogo teško do srpskih putnih isprava.
Dobro obavešteni izvori "Vesti" kažu da se procedura po kojoj kosovski Albanci jedino u Beogradu mogu dobiti nov pasoš Srbije, zaobilazi na ''originalan način".
Nezvanično, u Srbiji novi biometrijski pasoš prodaje se na ''crno'' po ceni od 2.000 do čak 5.000 evra. Albanci sa Kosova, koji budućnost vide u Zapadnoj Evropi, gde se nadaju da će dobiti azil, plaćaju kešom i zbog toga se mnogi vlasnici novih putnih isprava polakome i prodaju svoje isprave. Prema nekim informacijama, oni koji prodaju putne isprave oglašavaju ih nevažećim, kao da su ih izgubili, i vade nove.
- Jedan broj Albanaca koji de fakto živi na Kosovu, poslednjih meseci uspeo je da za sebe pribavi potvrde o prebivalištu u srpskim selima i varošicama na jugu zemlje, gde imaju rođake. Prijavljuju se mesnim kancelarijama kao da su sa teritorije Kosmeta otišli prethodnih godina i time automatski ostvaruju pravo koje imaju svi Srbi, Romi ili Albanci koji žive u Medveđi, Preševu i drugim mestima. Kasnije u Nišu ili Kraljevu, gde su pre bombardovanja 1999. iseljene matične knjige sa Kosova, podnesu zahtev za izdavanje izvoda iz knjiga rođenih i potvrde o srpskom državljanstvu. Nakon toga regularno podnose zahteve za izdavanje novih ličnih karata i biometrijskih pasoša Srbije, sa kojim nesmetano putuju u Evropu - objasnio nam je naš izvor.
Postoji otvorena sumnja da su isto kao pre nekoliko godina, kada je otkriveno da pojedini službenici u srpskim gradovima posreduju ili za novac izdaju dokumenta čak i onima kojih nema u matičnim knjigama, i sada su u ovaj ''proces'' uključeni i zaposleni u mesnim kancelarijama i na šalterima opštinskih službi.
Koriste isprave rođaka
|
Do ovih saznanja "Vesti" su došle u Nišu i Niškoj Banji, gde dolazi najveći broj Albanaca sa juga Srbije po izvode iz knjiga rođenih i potvrde o državljanstvu. A uz takva dokumenta, tvrdi se, uredno podnose zahteve za nove pasoše i posle određenog vremena ih i dobijaju.
Šteta po BiH i Albaniju?
|
Bivša direktorka Kancelarije za evropske integracije Tanja Miščević, koja je učestvovala u pregovorima o ukidanju viza, smatra da je Srbija dobro odreagovala, jer je odmah najavila da će ispitati sve one koji su zloupotrebili uvođenje bezviznog režima.
Šveđani zabrinuti
|
- Moglo se očekivati da će biti pojedinačnih zahteva za azil, ali ne u ovakvoj meri. Dobro je da se stvari istražuju, i te aktivnosti treba nastaviti. Ako je reč o organizovanom kriminalu i ako ima slučajeva korupcije koji su vezani za izdavanje biometrijskih pasoša, verujem da će MUP Srbije pokrenuti i istragu. U tom slučaju, nadam se da će reakcija država članica EU biti pozitivna - zaključuje Miščevićeva.
Rasprodali sve što su imali
|
Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić najavio je, između ostalog, da će u rešavanje problema velikog broj zahteva za azil biti uključeni i politički predstavnici Albanaca, jer kako kaže, u Belgiji azil traže uglavnom pripadnici albanske nacionalne manjine.