"Građani u dužničkom ropstvu"
Užičanin Jovan Marković jedan je od sedam potpredsednika Demokratske stranke, zadužen za praćenje rada odbora u centralnoj Srbiji. Ipak, najviše ga pamte kao gradonačelnika Užica. Tu funkciju obavljao je od 2008. do 2012. godine, a žitelji ovog grada uz njegovo ime vezuju završetak regionalne deponije Duboko, rekonstruisanu gasovodnu i toplovodnu mrežu, kao i formiranje slobodne zone Užica.
Za vreme njegovog mandata počeli su sa radom dom za stare i Gradski kulturni centar, grad je dobio mlečnu pijacu, fudbalski i atletski stadion. U razgovoru za "Vesti" kaže da je smenom vlasti u Srbiji zapravo počeo politički progon demokrata, koji traje i danas, te da je nova vlast ogrnuta velom laži i da samo čeka dan kada će njihove manipulacije i istina izaći na videlo.
Kako se osećate sada kao deo opozicije?
- Demokratska stranka je uvek bila posvećena reformama, bez obzira na to da li smo bili u vlasti ili opoziciji. Demokratska stranka je u evropskim integracijama bila ključna snaga i ponosni smo na to što su sve stranke prihvatile naš program evropskih integracija, saradnju u regionu i našu viziju socijalne i ekonomske pravde. Posle izbornog poraza nužan je bio proces reformi i promena u okviru stranke. Taj proces ima svoje teškoće i zahtevan je za sve učesnike. Očekujem da stranka učvrsti svoju organizaciju, da se očisti od onih kojima je predstavljala samo odskočnu dasku.
Vlada nema šanseMože li ova vlada da izdrži ceo mandat? |
Koji je vaš komentar na to što je od jula prošle godine uhapšeno 65 članova Demokratske stranke?
- Obilazeći odbore po Srbiji dobro sam upoznao kompletnu situaciju i tvrdim da je aktuelna tema borbe protiv korupcije i kriminala iskorišćena za politički progon i borbu protiv političkih neistomišljenika. Apsurdna su hapšenja predsednika opština i gradova bez dokaza, kao i ponovno pokretanje optužnica i krivičnih postupaka koji su odbijeni ili obustavljeni. Šta je to nego politički progon? Bilo je ljudi koji su zloupotrebili svoje položaje i Demokratska stranka insistira da se utvrdi njihova odgovornost, ali takođe zahteva da se prekine medijski i politički progon u cilju razvoja demokratije i slobode pojedinca. Pismo gospodina Filea i Evropske komisije predsedniku, vladi i javnosti Srbije o očiglednom političkom progonu Demokratske stranke govori da je naša tvrdnja opravdana.
Prokomentarišite rekonstrukciju vlade?
- U poslednjih godinu dana ova vlada je častila svoje građane sa više od četiri milijarde evra novih dugova. Tu je i nekoliko afera u kojima su bili članovi vlade, da podsetimo: skrivena kamera, Miša Banana, aflatoksin u mleku, mala matura, razna prisluškivanja i praćenja, skandali u policiji... Stopa nezaposlenosti iznosi oko 30 odsto, što govori da ova vlada nije imala nikakve rezultate u ekonomiji, privredi, poljoprivredi, obrazovanju, nauci, zdravstvu i infrastrukturi. Sa smenom devet ministara sami su pokazali i potvrdili kako su radili. Uspeli su da kroz borbu protiv korupcije stvore sliku da rade za građane , ali osim toga svi aspekti društvenog bitisanja su ugroženi. O rekonstrukciji se priča mesecima i iz nje se izlazi bez jasnog plana kako da se dalje vodi država. Ovo je samo kozmetička rekonstrukcija koja neće doneti bolji život građanima.
Učitelj u politicix Jovan Marković rođen je u Užicu 1972. godine. |
Da li su u takvoj atmosferi mediji saveznici političara ili je situacija obrnuta. Ko kome tu više pomaže?
- Imam utisak da se država vodi kroz medije i što je bolji PR predstavnika vlade to je bolja i politika. Teška ekonomska situacija posebno se odrazila na nezavisni i profesionalni rad medija. Oni teško opstaju u ovoj situaciji i podložni su pritiscima i ucenama raznih interesnih grupa. Mislim da je nedopustivo za vladajući režim da kroz svoje medije obavlja progon, hajku i smenu političkih neistomišljenika. Najava hapšenja i suđenja u medijima pre zvaničnog otvaranja sudskih postupaka jeste ugrožavanje ljudskih sloboda, ali i pritisak na policiju, tužilaštvo i sudstvo. Očekujem da medijski progon članova i funkcionera Demokratske stranke i lidera Dragana Đilasa prestane posle intervencije Evropske komisije.
Optužili ste vlast da prepisuje vaše ideje...
- SNS je pobedila sa jednim programom i konceptom i taj program je za ovih godinu dana promenila što je izborna prevara, koja zahteva objašnjenje. Pre samo godinu dana Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić su optuživali Demokratsku stranku za izdaju i prodaju nacionalnih interesa i na tom programu su dobili poverenje građana. Smatram da je izuzetno dobro to što su prihvatili saradnju u regionu, ali mislim da su zbog neznanja, nestručnosti i neposvećenosti, jako loše i neprincipijelno vodili razgovore u Briselu i građanima Srbije i Kosova i Metohije nisu govorili istinu. Prava istina o primeni Sporazuma odnosno o administrativnim prelazima, crkvenoj imovini i o statusu vrlo brzo će ugledati svetlost dana.
U vladi nije više Mlađan Dinkić koji je od 2000. godine bio zadužen za bankarstvo, finansije i privredu?
- Suštinski je Ivici Dačiću i Aleksandru Vučiću odgovaralo da nađu žrtvu za težak socijalni položaj građana Srbije. Imajući u vidu da je Dinkić dugo bio kreator ekonomske i privredne politike, a u nedostatku ekonomskih rezultata i buduće vizije ekonomskog razvoja, pribegli su ovom potezu da bi zadovoljili javno mnjenje u Srbiji. Građani u Dinkiću vide glavnog krivca za propast srpske privrede, pa je ovo bio vešt manevar Ivice Dačića. Svestan je da međunarodna zajednica neće dozvoliti izbore do januara, dok se ne primeni Sporazum iz Brisela sa Prištinom. Ovakvim potezom Dačić je doveo pred svršen čin Vučića. Mogao je da bira između izbora i Dačićeve odluke.
U politiku ste ušli 2000. godine kada su sa scene sišli socijalisti i radikali. Kako to da su se vrlo brzo vratili sa novim idejama?
- U politiku sam ušao sa željom da dam doprinos promeni režima i institucija, kako bi se poboljšao život građana. Ponosan sam na rezultate koje sam postigao u prethodnih 13 godina. Demokratska stranka je platila veliku cenu, ali je dala i veliki doprinos. Prošli smo težak period u kome su značajnu ulogu imali perjanice SRS-a svojom ideologijom i odlukama.