"Bosanski jezik ne postoji"
Direktor Instituta za srpski jezik Sreto Tanasić ocenio je da inicijativa da se u škole u Srbiji uvede takozvani bosanski jezik predstavlja politički zahtev i pokušaj da se iz BiH prenese ideja o bosanskoj naciji i jeziku.
Tanasić je izjavio Srni da je zvanični stav Odbora za standarizaciju srpskog jezika da muslimani u BiH govore varijantom srpskog jezika, koji nazivaju bošnjačkim, a da bosanski jezik kao takav ne postoji, jer ne postoji ni bosanska nacija.
Upravo s toga, dodao je on, muslimani ili "kako su se preimenovali" Bošnjaci kako oni u BiH tako i u Srbiji mogu da pričaju i zahtevaju nastavu samo na bošnjačkom. On je konstatovao da, prema međunarodnim aktima, pravo na manjinski jezik i nacionalni nastavni program imaju one nacionalne grupe čiji je jezik znatno različit od većinskog, što u Srbiji nije slučaj.
Tanasić: Ko će da predaje "bosanski jezik"?Da je zahtev za uvođenje bosanskog jezika političkog karaktera, kaže Tanasić, najbolje dokazuje to što niko ne vodi računa o kadrovima koji treba da predaju taj jezik, već sada oni koji su nekada završili srpski ili srpskohrvatski preko noći dobijaju neke sertifikate o znanju tog jezika. |
Tanasić je kao posebno problematično naznačio uvođenje pojedinih udžbenika iz bošnjačkog jezika i književnosti, kao i nacionalne grupe predmeta iz BiH u Srbiju bez tumačenja i analiza nadležnih prosvetnih institucija, što bi, kako je rekao, u ostatku Evrope bilo nezamislivo.
"Ni u jednoj evropskoj zemlji se ne bi mogli prečicom uvoditi predmeti, ako prethodno nisu ozbiljno analizirani. Mi nismo za ono što ne radi niko drugi", naglasio je Tanasić.
On je ocienio da se ovakvim ponašanjem i uvođenjem određenih predmeta na prečac iskazuje i nepoštivanje države Srbije i dodao da se nameće pitanje da li će ti koji eventualno i završe neku školu na bošnjačkom ili bosanskom jeziku moći raditi ili studirati u Srbiji čiji je zvanični jezik srpski.
"Da li će neko moći da ide na studije bez polaganja srpskog jezika? Ako u drugim zemljama vode računa o poznavanju jezika države, onda mora i Srbija. Mogu sada Srbi da dobiju pasoš i državljanstvo Mađarske, ali samo ukoliko, pored ostalih uslova na ispitu pokažu da znaju i mađarski jezik", naglasio je Tanasić.