Srbi sa Kosmeta: Vulin zna šta je potpisano
Pošto je šef Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin rekao je da je za Srbiju neprihvatljivo da glasački listići na lokalnim izborima na Kosmetu imaju kosovska obeležja i da ako tako bude izbora neće biti, predstavnici kosovskih Srba izjavljuju da je "politika Beograda ishitrena i licemerna".
Goran Bogdanović, bivši ministar za KiM, smatra da su Skupština i Vlada i svi srpski državni organi još ranije pristali da se izbori na Kosovu odvijaju pod okriljem Prištine.
- Licemerno je da političari daju ovakve izjave jer mi koji živimo na Kosovu znamo kako nam je. Dosta je više laži i prevara. U briselskom sporazumu jasno piše da će se lokalni izbori odvijati pod okriljem Prištine, a mi smo ga potpisali. I šta sad? Smatram da je bitno da Srbi izađu na izbore jer od toga zavisi njihova budućnost - objašnjava Bogdanović za naš list.
Priština ne popuštaPredsednik kosovske Centralne izborne komisije Valjdete Daka tvrdi da će glasački listići za lokalne izbore 3. novembra "sigurno imati obeležja države Kosovo" i da će Oebs prikupljati glasove birača na severu pokrajine, gde Komisija nema pristup. |
On naglašava da je još ranije upozoravao da je briselski sporazum loš, ali su ga bez obzira na to prihvatile i Vlada i Skupština, pa je sada kasno za kajanje.
Bivši državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović za "Vesti" kaže da predstavnici Vlade previše žure sa izjavama.
- Za mene neutralan status znači da ne treba biti simbola na biračkim listićima. Međutim, Priština čini sve da obeshrabri Srbe da izađu na izbore. Smatram da srpski političari daju ishitrene izjave i da to nije dobro jer kada se nešto kaže reč ne može da se povuče. Pre nego što iznesu stav i savetuju Srbe sa Kosmeta šta da urade, trebalo bi da se konsultuju sa Briselom gde je sedište EU i Bečom jer je tamo Oebs. Priština pravi ogromne probleme jer smatra da će Srbija pristati na sve da bi dobila datum za početak pregovora sa Evropskom unijom - objašnjava on.