Najmanja crkva u svetu na obroncima Golije
U selu Dojinovići, udaljenom od Novog Pazara više od 30 kilometara, sakrivena u bespuću na obroncima Golije, duže od tri veka samuje Marinica, crkva posvećena Svetoj velikomučenici Marini, koju mnogi smatraju najmanjom crkvom u Srbiji, na Balkanu i svetu.
Crkva se nalazi na nepristupačnom uzvišenju (1.200 metara nadmorske visine) i do nje se leti dolazi terenskim vozilom ili pešice, a zimi je najčešće odsečena od ostalog sveta.
Mada pouzdanih podataka o crkvi nema, veruje se da je sagrađena negde između 1650. i 1660. godine i da je ostala mala zbog dozvole Osmanlijskog carstva da se u tadašnjoj Srbiji grade minijaturne crkvice u kojima se ni tri vernika ne mogu smestiti, okrenuti, ni pošteno prekrstiti.
Sagradili je Smudići
Prema narodnom predanju, crkvu Marinicu su za samo jednu noć, koristeći kamen koji su pronašli u blizini, podigli članovi porodice Smudić, koji su se potom odselili u selo Ljuljac na drugom delu Golije. Jedan od potomaka ove ugledne porodice Miodrag Smudić, koji živi i radi u Švajcarskoj, često dolazi u Dojinoviće i prisustvuje seoskoj slavi i drugim svečanostima. |
"Predanje kaže da je tadašnji turski aga, nadležan za ovaj kraj, dozvolio gradnju crkve pod uslovom da bude što manja, da može da se podigne za samo jednu noć i da je na nepristupačnom mestu. Sve je ispoštovano i tako je za jednu noć nikla crkva posvećena Svetoj velikomučenici Marini koju narod od milošte zove Marinica. Još pet sličnih hramova, čijih ostataka više nema, nikli su u to vreme u blizini, nešto niže u dolini rečice Ljudske", priča sveštenik Darko Lazić, koji dva puta godišnje otvara Marinicu - na Uskrs i na Ognjenu Mariju.
I ove godine, 30. jula, na Ognjenu Mariju, u porti crkve okupilo se mnogo meštana podgolijskih sela: Dojinovića, Pustovlaha, Popa, Vevera, Šaronja, Baletića, Rajčinovića...
"Ovde u blizini sam rođen, kao dečak sam se igrao oko tada potpuno zapuštene crkve, uvek nam je bila zanimljiva jer se, po veličini i po specifičnom krovu od kamena, razlikovala od drugih crkava i u nju se retko ulazilo", priča Miloš Mijaljević iz sela Pustovlah i naglašava da svakog 30. jula iz Novog Pazara, gde sada živi, dođe na sabor u Dojinoviće da pred crkvom zapali sveću, pomoli se bogu i vidi se sa starim komšijama i prijateljima.
"Nezvanično smo čuli da su se za Marinicu interesovali iz Ginisove knjige rekorda. Možda nije najmanja na svetu, ali svakako zanimljiva i neobična jeste", dodaje Dragomir Ravić, starina iz sela Veveri.
Porta čeka uređenje
|
Spoljašnje dimenzije crkve su četiri sa 2,62 metra, crkva je do strehe visoka samo 1,80, a u unutrašnjosti prostor od ulaza do oltara ima dužinu od samo metar i po. Mesta ima samo za sveštenika i najviše dva vernika. U crkvi postoje i freske iz 17. veka koje su restaurirane pre 30 godina i ponovo pre pet godina.
Crkva je pod zaštitom države i o njoj brine Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. Sveštenik Darko Lazić kaže da bi, zbog vernika koji ovamo dolaze dva puta godišnje, neki i češće, valjalo sagraditi bar neki trem (nadstrešnicu) ili zgradu gde bi se mogli organizovati verski i drugi skupovi.