Mnogo dece čeka na usvajanje
U Srbiji 760 parova čeka na usvajanje dece, ali niko od njih nije spreman da usvoji dete sa zdravstvenim problemima, smetnjama u razvoju ili romsko dete, upozorava Brankica Jovanović iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike. Prema njenim rečima, trenutno ima 726 dece u domovima i oko 6.000 mališana u hraniteljskim porodicama. Kako kaže, ministar Jovan Krkobabić posebno insistira na zašti ove dece i da je u prethodom periodu posebno učinjeno na deinstitualizaciji
"Kada su pitanju hraniteljske porodice ove godine smo napravili pomak i za 45 odsto povećali staranje u takozvanom specijalizovanom hraniteljstvu ali i tu nije sve lako, jer je teško naći porodice koje su spremne da se uhvate u koštac sa problema jer je tu potrebno mnogo zananja, strpljenja i ljubavi", ističe Brankica Jovanović.
Kada je reč o usvojiteljima, naglasila je da u ovom trenutku preko 760 parova čeka na usvajanje, ali da niko od njih nije spreman da usvoji dete sa zdravstvenim problemima, smetnjama u razvoju ili romsko dete.
"To je jedna teška priča na kojoj svi nadležni treba da rade kako bi ohrabrili usvojitelje i poboljšali situaciju", poručuje Brankica Jovanović.
Komentarišući objavljeni snimak dece sa posebnim potrebama iz Doma u Vetrniku koja se na đubrištu igraju medicinskim otpadom, Brankica Jovanović je rekla da je inspekcija izašla na teren.
"Čim smo videli snimak na Jutjubu naša inspekcija je zajedno sa inspektorima pokrajinskog Sekretarijata za socijalnu zaštititu izašla na teren i ustanovili smo da su deca bezbedna, to jest da nisu ugrožena, a iskopavanje o kome se trenutno priča bilo je 22. i 23. aprila 2011. godine", kaže Brankica Janković iz Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike.
Prema njenim rečima, ostaje da se ispita što nadležni nisu prijavili ovaj događaj iz 2011. godine, iako imaju obaveznu instrukciju nadeležnog ministarstva i pokrajinskog sekretarijata za socijalnu zaštititu da to urade.
"Tadašnji direktor Doma je bio u obavezi da obavesti nadležne institucije", smatra Brankica Janković i nada se da "će pokrajinski sekretarijat a i pokrajinska inspekcija preduzeti sve mere, jer postoji Zakon o medicinskom otpadu i uputstvo kako se s njima postupa, što očigledno govori da zaposleni nisu postupali u skladu sa propisima", ocenjuje Brankica Jovanović.