Poslodavci dužni da štite radnike od vrućina
Direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva rada Srbije Vera Božić Trefalt apelovala je danas na poslodavce da preduzmu mere zaštite radnika koji rade na otvorenom, a koji su izloženi ekstremno visokim temperaturama.
Božić je kazala da su poslodavci dužni da dosledno primenjuju mere zaštite koje podrazumevaju da se radnicima omogući veća količina vode, češći odmori i zaklon od sunca, uz bolju organizaciju rada.
"Poslodavci znaju da po Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu treba da preduzmu sve mere kako bi zaposleni bili manje izloženi visokim temperaturama", rekla je ona i dodala da je iskustvo iz prethodnih godina pokazalo da postoji dobra praksa i da većina poslodavca u Srbiji poštuje zakon i svoje zaposlene.
Podsetila je da je Vlada Srbije još 2007. dala preporuku da u slučaju ekstremno visoke temperature, iznad 36 stepeni Celzijusa, poslodavci moraju da preduzmu sve mere i ako je moguće dozvole prekidanje rada na otvorenom između 11 i 16 časova.
Božić je istakla da inspekcija rada kontroliše da li se poslodavci pridržavaju uputstava za rad na otvorenom, a najčešće se kontrolišu gradilišta i radovi u poljoprivredi.
"Inspektori u slučaju nepravilnosti mogu poslodavcu da zaprete zahtevom za pokretanje prekršajnog postupka za koji su zaprećene kazne od 800.000 do milion dinara", rekla je ona i dodala da do sada nije bilo slučajeva kažnjavanja zbog nepoštovanja zaštite radnika pri ekstremno visokim temperaturama.
Ona je navela da Srbija nema zakonski definisanu zabranu rada na određenoj ekstremno visokoj ili niskoj temperaturi. Kako je objasnila direktorka Uprave za bezbednost i zaštitu na radu, ni zemlje Evropske unije nemaju zakonski određenu temperaturu, kao što je recimo minus 25 ili plus 40, kada je radnicima zabranjeno da rade.