Srbi na KiM plaćaju slobodu kretanja
Sporazum o slobodi kretanja između Beograda i Prištine je potreban i neophodan, ali je u ovakvom obliku loš, jer je osiguranje koje se plaća na prelazima izuzetno skupo, i na srpskoj i na kosovskoj strani, ocenjuju učesnici debate "Sloboda koja se plaća" održano u Medija centru u Čaglavici.
- Sporazum o slobodi kretanja je sklopljen na štetu Srba, zbog kojih je navodno donešen, mišljenje je Bogoljuba Marinkovića, vlasnika preduzeća "Kim-ko", koje se bavi prevozom putnika na relaciji Gračanica-Beograd.
On smatra da se glavni problem svih kompanija koje se bave prevozom, nalazi u Beogradu, koji nema sluha za probleme Srba koji žive na Kosovu, i dodaje da su prevoznici početkom februara ove godine, bili na sastanku sa predstavnicima Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije, te da su tada dobili obećanje da će se osiguranje prilikom ulaska u Srbiju smanjiti na godišnji iznos u visini jedne registracije vozila, ali ništa nije urađeno.
Na debati održanoj u okviru "Srpsko-srpskog dijaloga", Fatmir Gaši, potpredsednik osiguravajućih društava Kosova, kazao je da je kosovska Asocijacija osiguravajućih društava spremna da potpiše memorandum o saradnji sa Nacionalnim biroom osiguranja Srbije.
- Ponavljam, dve Asocijacije osiguravajućih kompanija mogu da se dogovore.
Pročitajte i:
|
Zaboravimo vlade i oslobodimo ljude plaćanja ovih nameta. Reći ću vam da Vlada Kosova ne može da donese nijednu odluku koja se tiče graničnog osiguranja, kazao je Gaši.
Nenad Rašić, ministar u Vladi samoproklamovanog Kosova smatra da je neophodna modifikacija Sporazuma o slobodi kretanja zbog dažbina koje građani i prevoznici plaćaju na prelazima i da je za to potrebno samo malo dobre volje sa obe strane.
Posle potpisivanja Sporazuma o slobodi kretanja između Beograda i Prištine, prihod svih kosovskih osiguravajućih kompanija je povećan za 3.800.000 evra, od čega 16 odsto kao porez na dodatu vrednost ide u budžet kosovske vlade. To se odnosi na vozila koja imaju srpske tablice, a prihod od graničnog osiguranja koje plaćaju vozila sa drugim tablicama, uglavnom Albanci koji dolaze iz zapadnih zemalja je oko 9.000.000 evra.
Svi učesnici debate su zaključili da se nadaju da je ovo rešenje o naplati osiguranja privremeno i da će vrlo brzo na tehničkom nivou, dve delegacije pokušati da modifikuju deo sporazuma koji se odnosi na plaćanje taksi, na prelazima između Kosova i Srbije.