Kušner: Tražimo dijalog Srbije i Kosmeta
Francuski šef diplomatije Bernar Kušner izjavio da danas da odnosi Srbije sa Kosovom i Metohijom treba da budu jednostavniji - na prijateljskoj osnovi.
Ti odnosi moraju da budu manje zategnuti, jer će to olakšati budućnost Srbije u Evropskoj uniji, rekao je Kušner za B92.
"Predsednik Sarkozi i ja ne tražimo od Srbije da prizna Kosovo i Metohiju, već tražimo da započne proces dijaloga, angažovanja, opuštanja, normalizacije odnosa", objasnio je Kušner.
On je upozorio da je među 27 članica mnogo ljudi koji se ne slažu sa novim proširivanjem Unije.
"Uostalom, već smo stekli iskustvo sa jednom podeljenom zemljom, Kiprom, i nismo spremni da to ponovimo", istakao je Kušner.
Prema njegovim rečima, Srbija je pred vratima EU i Francuska čvrsto veruje da je budućnost Srbije da bude u Uniji i da "nema druge".
"Pošto smo prijatelji treba da budemo iskreni i direktni. Ne kažem da postoji uslovljavanje ili preduslov - rešite problem Kosmeta, a na Kosmetu rešite problem sa Srbijom. Ne, već postoji potreba za atmosferom koja će, jednom kada postanete član Evropske unije, omogućiti da se sve reguliše", istakao je Kušner.
U razgovoru predsednika Srbije Borisa Tadića i Kušnera je istaknuto da Srbiji neće biti postavljani novi, dodatni uslovi za članstvo u EU, saopšteno je iz Tadićevog kabineta.
U saopštenju se navodi da Francuska jasno podržava članstvo Srbije u EU.
Tadić je rekao da Srbija očekuje da će mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu otvoriti put ka pronalaženju održivog i kompromisnog rešenja za Kosovo i Metohiju.
Pregovori o sporazumu o strateškom partnerstvu Francuske i Srbije uspešno su završeni i taj sporazum će biti potpisan za vreme posete francuskog predsednika Nikole Sarkozija Srbiji, navodi se u saopštenju.
Na sastanku, kome je prisustvovao i ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić, je bilo reči o bilateralnim odnosima, nastavku evropskih integracija Srbije i o Kosovu i Metohiji.
Kušner se zatim sastao sa potpredsednikom Vlade Srbije za evropske integracije Božidarom Đelićem i rekao da će Pariz podržati sve dalje inicijative i aktivnosti Srbije na putu ka EU.
Kušner je ukazao da ima dosta prostora za unapređenje bilateralne saradnje i pohvalio aktivnosti Srbije u procesu izrade strategije EU za Dunavski region, saopšteno je iz Đelićevog kabineta.
Kušner je kazao da Francuska želi, iako nije zemlja Dunavskog sliva, da u svojstvu posmatrača bude uključena u ovaj proces.
Francuska će podržati i inicijativu da sedište sekretarijata buduće Transportne zajednice Jugoistočne Evrope bude u Beogradu.
Đelić je tokom susreta sa francuskim šefom diplomatije istakao da su ključne oblasti od interesa za ulaganje francuskih kompanija u Srbiji izgradnja metroa u Beogradu, izgradnja Koridora 10, kao i ulaganja u oblasti energetike i lokalne infrastrukture.
Kušner je po dolasku u Beograd položio na Novom groblju venac na grob ubijenog srpskog premijera Zorana Đinđića. Polaganju venca prisustvovala je i Ružica Đinđić.
Po okončanju posete Beogradu, Kušner odlazi u Prištinu, gde će razgovarati sa zvaničnicima privremenih organa vlasti u Prištini i govoriti na svečanoj sednici parlamenta.
Predviđeno je da francuski ministar obiđe opštinu Gračanica i da se sastane sa specijalnim predstavnikom EU i šefom Međunarodne civilne kancelarije Piterom Fejtom i šefom Euleksa Ivom de Kermabonom.
Francuski ministar bio je prvi šef Misije UN na Kosovu i Metohiji (UNMIK) i tu dužnost obavljao je od jula 1999. godine do januara 2001. godine.