O zločinima OVK se ćuti zbog straha
Kada bih oformio sud za sve oni koji su me psovali i vređali, spao bih na nizak nivo iz kog bih izašao uprljan, kaže u ekskluzivnom intervjuu za "Vesti" albanski pisac Fatos Lubonja, koji je nedavno istrpeo brojne napade i uvrede predstavnika kosovskih vlasti zbog izjava da je politička elita u Prištini i u Tirani zatvorila oči pred zločinima OVK.
Zašto je ta elita zatvorila oči?
- Zbog dominacije nacionalističke retorike u političkom diskursu i njegove upotrebe za osvajanje legitimiteta, zatim zbog čuvanja slike Kosova u kontekstu opravdavanja zločina OVK-a u odnosu na srpske zločine nad Albancima; zbog glorifikacije vođa čija je popularnost i vlast izgrađena na mitologiji rata. U kombinaciji sa strahom od njih, pitanje zločina OVK-a ne samo nad Srbima i Romima, već i nad samim Albancima, je tabu tema.
Ima li istinskog međuetničkog pomirenja bez istrage o zločinima?
- Kažnjavanje zločina ne vidim toliko kao sudski proces, koliko kao jedan kulturni i psihološki proces. Prvi problem je što se ove stvari moraju priznati kao zločini, ne od strane Haga, već od strane onih koji zločine nazivaju heroizmima, a počinioce herojima, a koji su, na žalost, još uvek većina u regionu. Da bi započeo proces pomirenja, ne treba čekati zatvaranje istraga i kažnjavanje. Naprotiv, proces katarze i kulturnog preporoda, pogotovu kod mladih, može da pomogne i istragu i kažnjavanje zločina u budućnosti.
Ocenili ste reakcije albanske političke elite na oslobađajuću presudu Ramušu Haradinaju kao licemerne. Da su tako reagovali zbog svog "putera na glavi"?
- Licemreje političke elite Tirane najviše je izraz podele istog etnonacionalističkog diskursa sa kosovskom elitom i usaglašenost prema ovom diskursu koji dominira diskursom postnacionalističkih evropskih vrednosti, koji je, u vremenu u kojem živimo, u krizi i u samoj Evropi.
Vaš tekst je u Prištini dočekan na nož. Jeste li uplašeni?
- Podrazumeva se da nije prijatno da dobijaš pretnje. Sa jedne strane, to vidim kao dokaz autentičnosti onoga što sam rekao. Na sreću, vladavina etnonacionalističkog diskursa na Kosovu i u Albaniji nije prisutna među svim Albancima. Suočavanje sa time je deo posla kojim se bavim kao pisac, novinar i aktivista za ljudska prava. Sviđa mi se odgovor sudije Falkonea na pitanje postoji li strah od mafije. On je kazao: "Problem nije da se ne plašiš, već da ne budeš uslovljen strahom".
Portparol Alijanse za budućnost Kosova Ernest Luma Vas je vređao, hoćete li ga tužiti?
- Kada bih oformio sud za sve oni koji su me psovali i vređali i koji su mi se obratili na društvenim mrežama ovim povodom, spao bih na nizak nivo, iz kog bih i sam, kako mi se čini, izašao uprljan.
"Kučkin sin"
Jedna od "uvreda" je da ste "Srbin koji govori albanski". Je li to uistinu uvreda ili komentar koji oslikava nesreću kosovske politike? - Više nego uvreda "kučkin sine" koju je upotrebio Luma to je identifikacija sa neprijateljem, što će značiti i poziv za moje udaljavanje iz društva koje je zamišljeno kao etničko, što je još gore. To je pokazatelj koliko nam je još rada potrebno da u regionu sagradimo društvo pojedinca koji imaju svoju individualnost i klimu ljubavi i saradnje među različitim narodima Balkana.
|