Albanci s juga ukrali od Srbije više od 300 miliona dinara struje
Albanci s juga Srbije godinama kradu struju i odbijaju da plate račune za utrošenu električnu energiju EPS-u. U vranjskoj Elektrodistribuciji, filijali preduzeća Jugoistok iz Niša, kažu da dug koji stanovnici Preševa i Bujanovca imaju prema EPS-u iznosi više od 300 miliona dinara, saznaju beogradski mediji.
Pre skoro deset godina Koordinaciono telo za tri opštine juga Srbije, preko Vlade Srbije, otpisalo je 43 miliona duga za utrošenu i ukradenu električnu energiju na području opština Bujanovac i Preševo. Kako za ''Telegraf.rs'' kažu u vranjanskoj Elektrodistribuciji, dug stanovništva s juga zemlje sada premašuje iznos od tri stotine miliona dinara i ne nazire se rešenje kako bi on mogao biti naplaćen.
''U najvećem broju slučajeva reč je o klasičnoj krađi električne energije kroz divlje priključke na mrežu'', kažu u Elektrodistribuciji Vranje.
Kako navode, više od sto miliona dinara iznosi dug stanovnika najvećeg albanskog sela na jugu Srbije Veliki Trnovac, gde je registrovano 1.492 domaćinstva.
''Žitelji Lučana, nadomak Bujanovca, duguju 64 miliona dinara, a po istom osnovu dug stanovnika sela Končulj, uz administrativnu liniju sa KiM, iznosi 49 miliona dinara'', tvrde u EDB-u Vranje.
''Simptomatično je da u ukupnom dugu jednu trećinu čine neplaćeni računi, dok čak dve trećine predstavlja ukradena električna energija'', navodi Zoran Knežević, direktor vranjske Elektrodistribucije, koja je filijala preduzeća Jugoistok iz Niša.
Potpredsednik vladajuće Demokratske partije (DP) i kordinator kancelarije za mala i srednja preduzeća u opštini Bujanovac Nedžat Behljulji kaže da nema govora o bojkotu plaćanja obaveza od strane Albanaca s juga Srbije.
''U ovom slučaju ne radi se o bojkotu plaćanja obaveza, jer ne treba zaboraviti da ima i urednih platiša struje među Albancima. No, problem je prisutan i on mora da se rešava ekonomskim, a ne političkim merama. Jer i struja je roba, kao i benzin ili telefonski impuls, i to mora da se plati''. kaže Nedžat Behljulji, i dodaje da “EPS ima pravo da zakonskim putem naplati svoja potraživanja od svih građana, pa i Albanaca“.
Zoran Stanković, predsednik Koordinacionog tela, kaže za Telegraf da ovaj problem nije nepoznat i podseća da svaki građanin Srbije “ima obavezu da redovno izmiruje svoje obaveze, pa tako i da plaća struju“.
''Država, ipak, mora da ima sluha i saznanja, te da na osnovu materijalnog stanja proceni u kojim slučajevima i na koji način će pomoći ljudima koji nisu u situaciji da redovno izmiruju svoje obaveze u ovom slučaju za električnu energiju'', navodi Stanković.