Kod Tačija ni po koju cenu
Srbi sa severa Kosova odlučni su da neće izaći na predstojeće lokalne izbore koje je za novembar raspisala vlada Hašima Tačija. Dok ih vlast u Beogradu upozorava da bi u tom slučaju izborne liste pod uticajem Prištine pobedile i formirale rukovodstvo Zajednice srpskih opština, lokalni lideri odbacuju taj argument i poručuju - nećemo da učestvujemo u zaokruživanju kosovske nezavisnosti!
- Na izbore će sigurno izaći Albanci koji žive u pojedinim mestima na severu, izaći će Bošnjaci, izaći će neka srpska lista, može da se desi da imamo neke liste koje su pod prikrivenim uticajem Prištine, odnosno Hašima Tačija i one će onda formirati vlast u tim opštinama. Oni bi formirali rukovodstvo Zajednice srpskih opština, raspolagali sredstvima te zajednice, odlučivali o ekonomskim pitanjima tih opština koje čine zajednicu, o obrazovanju, zdravstvu - kaže Milovan Drecun, predsednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju.
Ivanović: Šta će nam tuđe- Hoćemo da rezultat pregovora Beograda i Prištine bude nešto što će Srbima na Kosmetu garantovati bolji život, a ne da naše institucije ostavimo i prihvatimo tuđe, Tačijeve. Ne možemo svoju državu Srbiju zameniti za albansku državu - ocenjuje Milan Ivanović, predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog KiM.
|
Na takve argumente predstavnici lokalne vlasti odmahuju glavom.
- To nije dovoljan argument, niti je stvar za ubeđivanje. I kosovski Albanci nisu učestvovali deset godina na izborima koje je organizovao zvanični Beogarad, pa su došli u situaciju da proglašavaju nezavisnost. Zašto da Srbi učestvuju u izborima za kosovske institucije ako ih ne priznaju? Za nas je to zamka kojom se daje legitimitet jednostrano proglašenoj nezavisnosti, odnosno pomaže u njenom zaokruživanju - kaže Radenko Nedeljković, načelnik Kosovsko-mitrovačkog okruga. On dodaje da "ne može da shvati" da neko Srbe podstiče da učestvuju na izborima.
- Zvanični Beograd možda ima mogućnost da ne prizna nezavisnost Kosova, ali mi ćemo, našim učestvovanjem na tim izborima, dati legitimitet toj nezavisnosti - kaže Nedeljković.
Poslanik DSS-a Marko Jakšić više puta je ponovio da bi izlazak Srba na lokalne izbore na Kosovu bio rušenje Ustava Srbije.
Kalkulacije o mogućem albanskom predsedniku opštine u Kosovskoj Mitrovici, i sličnim porukama koje je poslao i Aleksandar Vulin, Jakšić naziva glupostima.
- Van svake logike je da, recimo u opštini Zubin Potok bude predsednik neko iz albanskog sela Čabra, odakle bi moglo da glasa 50-ak ljudi. Potrebno je bar deset odsto izlaznosti da bi ti izbori mogli da se smatraju uspelima. Druga stvar je jako važna, a to su pretnje zvaničnika iz Beograda da će tenkovi Kfora ući na Sever ukoliko ne izađemo na izbore. Podsetio bih ih da su tenkovi Kfora već 15 godina tu, a to što rade je jako ružno, podjednako ružno kao priča da Srbi nisu politički zreli. To nam je poručio Vulin, kao da cilj njegove kancelarije nije da nas drži u sastavu Srbije - kaže Jakšić.