Sladoled na solarni pogon
Robert i Josip Grabarević iz Subotice izumeli su i konstruisali prvo solarno vozilo za prodaju sladoleda na svetu.
Polovinom prošlog veka, po nekom nepisanom običaju, simpatični čika na biciklu prolazio bi gradskim, ali i seoskim ulicama i vikao: "Kupite sladoled, taze kod Laze" sladoled, a moglo se i kompenzovati, za jedno jaje, jedna kugla sladoleda. Taj davnašnji običaj u 21. veku modernizovali su braća Robert i Josip i smislili originalan način kako da povežu lepu tradiciju sa modernim izumima. Oni su napravili neobično vozilo, to jest bicikl za sladoled na solarni pogon. Reč je o univerzalnom ekološkom vozilu za pokretnu prodaju sladoleda koje se odnedavno nalazi na ulicama Subotice i još nekih vojvođanskih varoši.
- Vozilo radi na principu solarnih panela koji sunčevu energiju pretvaraju u električnu. Uz pravu poziciju solarnih panela prema suncu, vozilo samostalno može da radi 15 sati i pređe još 30-ak kilometara nakon što sunca nestane. Izum se pokazao kao izuzetno zanimljiv i koristan, a mi se polako upuštamo u serijsku proizvodnju, pa se već ovog leta može očekivati još nekoliko sličnih bicikala, koji podsećaju na onu staru, romantičnu prodaju sladoleda - zadovoljan je Josip Grabarević.
Solarno vozilo za prodaju sladoleda radi na principu solarnih panela koji sunčevu energiju pretvaraju u električnu i oni pune akumulatore koji napajaju sistem za rashlađivanje sladoleda. Vozilo su nazvali "univerzalno ekološko vozilo", a već prvi model izazvao je veliku pažnju i znatiželju na ulicama Subotice, pre svega dece.
Zahvaljujući tehnologiji, u vozilu imaju i tekuću vodu za pranje suđa i ruku. Sa sobom mogu poneti 25 litara vode, a otpadna voda odlazi u rezervoar koji prazne. Pošto vitrina može i da hladi i da greje, braća Grabarević planiraju šta će raditi kada prođe letnja sezona i kako da na pravi način iskoriste svoj bicikl.
Robert i Josip trenutno sarađuju sa jednom NVO i deo sredstava od prodaje sladoleda odvajaju za humanitarnu akciju za doniranje organa. Za samo nekoliko dana, u te svrhe su odvojili oko 500 evra. Za svoj genijalni izum osvojili su više desetina prestižnih priznanja na domaćim i međunarodnim takmičenjima, kao i zlatnu medalju na međunarodnom sajmu inovacija, pronalazaštva i novih tehnologija Arhimed održanog krajem aprila u Moskvi.
- Prototip vozila sa vitrinom, šarenim atraktivnim suncobranom, dobio je sve neophodne dozvole i može se nesmetano kretati ulicama i obavljati prodaju sladoleda, a okončana je i izrada alata za početak serijske proizvodnje univerzalnog ekološkog vozila na solarnu energiju. I do sada smo već uspeli da za oko 30 odsto poboljšamo svoj izum i smanjimo potrošnju energije. Nameravamo još da postavimo rotirajuće fleksibilne solarne panele koji će imati dvostruku funkciju, izgledaće lepše i manje glomazno, a imaće bolje punjenje automatizovanim praćenjem sunca - naglasio je Robert Grabarević.
Senzorske slavineOvi specifični ekološki bicikli, za sada koštaju između 15.000 i 18.000 evra i namenjeni su ozbiljnom i poštenom biznisu. Braća Grabarević u svoju eko mašinu već su ubacili i led rasvetu, antibakteriološku kerok radnu ploču i i sudoperu, slavine na senzor, a posle poboljšanja bicikl može da pređe 40 kilometara uz pomoć sunca i da radi još dvanaest sati bez sunčeve energije. |