Zaseda za šiptarsku bandu
Pripadnici Žandarmerije ranili su najmanje šest Albanaca u najozbiljnijem oružanom incidentu za proteklih deset godina na administrativnoj liniji uže Srbije i Kosmeta. U sukobu koji trajao oko pola časa, preksinoć u ataru kuršumlijskog sela Borovac, srpska Žandarmerija je bila prinuđena da otvori vatru na organizovanu grupu kradljivaca drveta koja je stigla sa Kosova.
Komandant Žandarmerije Bratislav Dikić rekao je da je grupa Albanaca napala patrolu Žandarmerije, a da su srpske snage bezbednosti na mestu događaja pronašle traktor sa drvima, motorne testere i delove lične garderobe.
- Prema informacijama Kosovske policijske službe, ranjeno je najmanje šest Albanaca, ali naše snage i dalje vrše pretragu šume. O svemu smo blagovremeno obavestili oficire za vezu Euleksa i Kfora, a nadležni pravosudni organi će izvršiti uviđaj. Žandarmerija preduzima mere i radnje iz svoje nadležnosti, kako bi obezbedila sigurnost građana na ovom prostoru - rekao je Dikić.
Meštani obližnjeg Borovca ne kriju da su se tih pola sata osećali kao da je ponovo rat.
- Pucalo se kao da je rat. Iz više vrsta naoružanja. Pored jedinačne paljbe čula se i rafalna. Meštani ovog sela su vrlo uznemireni i uplašeni - i dalje vidno uzbuđen prokomentarisao je predsednik Saveta Mesne zajednice Merdare Časlav Milošević.
Jedna od žiteljki sela, 65-godišnja Ratomirka Pavlović u blizini čije kuće se pucalo, kaže da je bilo stravično.
- Meci su fijukali sa svih strana. Čuli smo kako se zabadaju u stabla i kako kidaju lišće sa drveća - kazala je Ratomirka Pavlović i objasnila da u Borovcu živi dvadesetak meštana među kojima je petoro dece.
Meštani su rekli i da je za poslednjih desetak dana ovo treći incident u kome je korišćeno vatreno oružje.
Vojni analitičari iz Srbije ocenjuju da ovaj događaj neće proizvesti dodatne komplikacije na jugu Srbije, ali ukazuju da je napad na Žandarmeriju dokaz o razmerama organizovane krađe drveta u ovom delu republike.
Predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun kaže da Albanci već godinama unazad kradu srpske šume, ali da im je "Žandarmerija sada očitala dobru lekciju".
- Žandarmerija je uradila ono što joj je posao, a to je sprečavanje ilegalnog prelaska administrativne linije i pokušaje krađe. Činjenica da su ti kradljivci poneli toliku količinu oružja ukazuje da ih je obezbeđivala neka paravojna formacija, ali i o kom obimu krađe je reč. Zato su sada na potezu i Kfor i Umnik koji bi morali da reaguju, ali očekujem i reakciju takozvanih vlasti u Prištini, jer će u suprotnom može doći do destabilizacije kojom će biti ugrožen Briselski sporazum - ocenio je Drecun.
Za nekadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije, generala Branka Krgu, ključno pitanje je da se sprovede detaljna istraga kako se ne bi dao ni najmanji povod za sumnju u opravdanost reakcije Žandarmerije.
- Iz dosadašnjih novinskih izveštaja ne saznajemo ključnu informaciju, a to je ko je prvi otvorio vatru i zašto. Jako je bitno da se posle ovakvog incidenta ne pojavi i najmanja sumnja u ispravnost delovanja naših snaga bezbednosti - ističe general Krga koji takođe ne očekuje da bi moglo da dođe do eskalacije sukoba.
- Na ovakve incidente treba računati i u budućnosti, ali sumnjam da će doći do eskalacije zato što to nije u interesu ni Albanaca ni države Srbije - objašnjava Krga.
I profesor na Fakultetu bezbednosti, Zoran Dragišić upozorava da je bitno potpuno razjasniti ovaj incident kako ne bi došlo do moguće političke instrumentalizacije.
Dragišić: Tapkanje u mestu- To što su se sukobili policajci i kradljivci drveta je jedan nivo priče. Sasvim drugi je da su u pitanju naoružani Albanci s jedne i Žandarmerija MUP Srbije - s druge strane - ističe Zoran Dragišić i upozorava da bi ovaj incident lako mogao da skrene pregovore u Briselu na sasvim drugi kolosek.
Drecun: Neka Tači naredi svojimaMilovan Drecun kaže da je ovaj događaj i dobar ispit za međunarodnu zajednicu i prištinske lidere. |