Srbija uvek u srcu
Susret sa Srbijom, domovinom predaka za mališane, članove folklornog društva Avala iz Melburna doživljaj je koji će zauvek pamtiti i po povratku u Australiju pričati vršnjacima.
Većina mladih folkloraša, rođena u dalekoj zemlji, prvi put se ovog jula srela sa svojim korenima. Neki su stigli sa roditeljima, a druge su na put poveli bake i deke koji gotovo pola veka žive u "obećanoj zemlji", ali, kako kažu, uvek sa Srbijom u srcu.
Jelenina priča o Kosovu
|
Iz kišovite zime sleteli su u toplo leto na mini turneju upoznavanja sa kulturno-istorijskim znamenitostima i prirodnim lepotama matice.
Vesele se i druže sa vršnjacima, a pokazali su i koliko su vešti u igranju srpskih narodnih igara. Prava zvezda među putnicima iz daleka je dvoipogodišnji Mateja, čija je mama Danijela kao mlada igrala folklor.
- Imam četiri sina i ćerku i svi su članovi grupe. Oni su treća generacija koja živi izvan matice jer su još moji roditelji iz Beograda davno krenuli za Melburn - priča Danijela koja je udata za Srbina.
Njen otac Boško Đorđević, koji je u Srbiju došao posle 32 godine, stalni je čitalac naših novina.
- "Vesti" su mi veza sa maticom - kaže Đorđević koji se trudi da njegovi naslednici govore srpski što bolje.
Organizator puta je koordinatorka Avale Vesna Kasemović, a pomoć je pružilo Kolo srpskih sestara iz Melburna koje predvodi Gordana Stanimirović. Put do Srbije obezbedila je crkvena opština Sveti Sava Grinzboro.
- Program je organizovan uz podršku Grupe za dijasporu iz Smedereva, a posetili smo i selo Mihajlovac i tamošnju folklornu grupu s kojom gradimo bratske odnose - kaže Gordana.
Taj grad na Dunavu bio je i prva destinacija tri generacije 52 srpskih Australijanaca,
Smena generacija
|
a gde su tinejdžeri iz Melburna pokazali kako igraju čuveni "Leskovac", vlaške i druge srpske igre, čuvajući u rasejanju korene i tradiciju kroz pesmu i igru. Uživali su i u pravoj srpskoj lumperajki koju su ponovili na čuvenim beogradskim splavovima.
Iako su mnogima od njih i roditelji rođeni na velikom ostrvu, zahvaljujući srpskim školama i porodici govore maternji jezik. Prate sva događanja, ne samo putem satelita, već čitaju "Vesti", koje su deo porodične svakodnevice.
Marka Kasemovića, mama Vesna, vođa folklorne grupe od milošte zove Kengur. Sve što je video u Srbiji mu se sviđa, posebno Smederevska tvrđava i Kalemegdan.
- Najači utisak na mene su ostavile beogradske zgrade porušene bombama NATO-a, o čemu sam dosta slušao i gledao na televiziji kao mali -priča dečak. - Kada su mu pre 16 godina roditelji sleteli na australijsko tlo rodio se Mladen Božić.
On je impresioniran starim beogradskim zgradama, a njegovog tatu Nedeljka Božića, potpredsenika crkvene opštine, takođe zaslužnog za ovo putovanje, prijatno je iznenadilo što srpska prestonica dobro prati graditeljske i druge svetske trendove. Božić planira da naslednika ovog jula upozna sa svojim rodnim selom Bukovica, blizu Zenice.
Porodicu je sa rodnim Golupcem već upoznao Radoslav Stefanović čija je žena poreklom Grkinja gledajući Đerdapsku klisuru i Dunav izgovorila da Srbija ima prirodne lepote koje nadilaze one u njenoj domovini. Ćerka Aleksandra i sin Petar
Od Vuka do Kusturice
|
srpsku trobojku u Australiji brane u fudbalskom društvu Orlovi, ali su i odlični folkloraši. Najviše im se dopao dedinjski Beli dvor porodice Karađorđević.
U hramu Svetog Save zaplakala je Beograđanka Mira Jevrić koja od 15. godine živi u Melburnu već četiri i po decenije. Tamo je i upoznala supruga Milovana koji je dokaz da se srpska sudbina ponavlja.
- Roditelji mog muža su u Australiju otišli kao izbeglice u vreme Drugog svetskog rata - priča Mira koja je dovela unuku Alanu. Baki je srce zadrhtalo još u avionu nad rodnim Beogradom. Devojčici susret sa domovinom predaka bio "sasvim neobičan", ali je brzo odomaćila srpska srdačnost kojom su ona i njeni drugovi dočekani.
Srdačnošću je iz Beograda ispraćena je ova mala ekspedicija izdaleka, čiji će članovi kada proputuju Srbijom od severa do juga i od zapada na istok, drugovati sa rođacima u Srbiji do 23 jula.