Vozovi koje niko neće
Čitave kompozicije teretnih vagona godinama čame na železničkoj stanici u Banji Koviljači. Obrasli u travu i napadnuti rđom, stoji nekoliko stotina vagona, većina je neupotrebljiva jer je sa njih skinuto sve što bi moglo nečemu poslužiti ili se utopiti na nekom od ovdašnjih otpada sekundarnih sirovina. Ovde stoje nekoliko godina, a niko ne zna dokle će, ni šta će biti sa njima.
Sa vagona, metalnih i drvenih, poskidana su vrata teška nekoliko stotina kilograma, stranice, podovi, sve što je moglo da se ukloni tako da je od nekih ostala samo osnovna konstrukcija po kojoj rastu puzavice i korov.
Od tri koloseka na stanici vagoni su "uparkirani" na dva, samo srednji, i on zarastao u travu, slobodan je za retke prolaske teretnih vozova. Jedino oni naruše mir puste stanice pošto ovde putničkog saobraćaja nema gotovo jednu deceniju.
- Ovi vagoni ovde su poslednjih pet-šest godina i kada su doterani bili su u mnogo boljem stanju. Poslednjih godina sa njih je poskidano sve što vredi i sada teško da bi i mogli kolosecima biti uklonjeni. To su većinom teretni vagoni, mada ima i po koja cisterna. Čuo sam da su svi ili nešto od njih deo deobnog bilansa železnicama bivših jugoslovenskih republika i da su ovi pripali Bosni i Hercegovini. Zašto nisu oterani odavde ne znam, kao ni to dokle će ostati ovde. Na jednom koloseku kompozicija je duga nekoliko stotina metara, a mislim da ima oko sto vagona - kaže jedan od meštana koji živi pored železničke stanice, ali hoće da ostane anoniman.
Meštani su pre dve godine tražili da se vagoni uklone jer su se po njima krili azilanti kojih je tada u Banji Koviljači bilo puno, ali niko nije reagovao. Izvor iz Železnice potvrdio je navode meštana kao i da su vagoni uglavnom u stanju koje, verovatno, ne dozvoljava da se negde premeste ali nije želeo da govori o ovoj temi jer "im nije dozvoljeno davanje informacija".
Kraljičin salonVagon kraljice Marije Karađorđević pre nekoliko godina stigao je do konačnog odredišta - Makiške marine na starom Obrenovačkom putu i to zahvaljujući alasima. Vagon-salon kraljice Marije izbegao je sudbinu vagona 414, poznatijeg kao salon kralja Petra I Karađorđevića, koji je završio u starom gvožđu. Otkrili su ga alasi među dotrajalim vagonima u Priboju na Limu 1982. godine. Vagon je dug 22 metra. Danas je nekadašnja kraljičina spavaća soba preuređena u klub, a salon i kupatilo u restoran. |
Ovih dana su predstavnici iz Mesne zajednice bili u Beogradu, u Železnicama Srbije zbog problema sa starim i propalim železničkim odmaralištem u Banji Koviljači, pa je pitano i šta će biti sa vagonima. Utisak je, kažu, da tamo i ne znaju za vagone parkirane u Koviljači. Meštani koji preko pruge odlaze do Drine kažu da nije prijatno hodati preko zaraslih koloseka i pored vagona iz kojih ne znaju šta vreba.
Železnička stanica u Banji Koviljači zatvorena je početkom 21. veka tu svraća samo ekipa za održavanje pruge.