Šiptarima i jezero Gazivode
Jedno od pitanja oko koga se u Briselu još spore Beograd i Priština je i jezero Gazivode, kod Zubinog Potoka koje je, po mnogima, posle Trepče, najznačajniji srpski resurs na severu Kosova i Metohije.
Kako trenutno stoje stvari: Albanci su uporni da kompletno jezero, čije se tri četvrtine nalaze na teritoriji Srbije, u opštinama Novi Pazar i Tutin, stavi pod svoju kontrolu, dok se srpski pregovarači trude da jezero, brana i hidroelektrana Gazivode budu pod kontrolom Zajednice srpskih opština, odnosno da se novac od vode i struje sliva u kasu Zajednice i opštine Zubin Potok.
Hoće i trafo-stanicuIz Prištine planiraju da preuzmu i veliku trafo-stanicu Valač na Rogozni, preko koje se sever Kosmeta iz Srbije, pravcem iz Novog Pazara, snabdeva električnom energijom. |
- Briselskim sporazumom ceo sever se predaje državi Kosovo, pa samim tim pod kontrolu vlade Hašima Tačija idu i: jezero, brana i hidroelektrana Gazivode. U Prištini su odlučni da Gazivode stave pod potpunu kontrolu, čak ako njime i formalno, što sumnjam da će se dogoditi, bude upravljala Zajednica srpskih opština.
Pogubnim Briselskim sporazumom izgubićemo resurs koji svake godine može da inkasira šest do sedam miliona evra i od koga bi lagodno mogli da žive svi žitelji naše opštine - kaže Miodrag Andrić, član Opštinskog veća u Zubinom Potoku i naglašava da ova opština ni do sada nije imala mnogo vajde od jezera, jer je Priština, potpomognuta Kforom, Unmikom i Euleksom jednostavno otimala sav prihod od ovog resursa.
Izgradnjom brane Gazivode, kod Zubinog Potoka, pre tri i po decenije raseljen je ceo Ibarski Kolašin, čak 8.000 Srba moralo je, pošto su im potopljeni kuće, imanja i sve što su imali, da se seli u Šumadiju, jezero pokriva prostor od sela Gazivode kod Zubinog Potoka do Ribarića u opštini Tutin, akumulacija vode je oko 400 miliona kubika, a snaga hidroelektrane je 35 megavati.
- Kad god smo pokušali da jezero stavimo pod našu kontrolu, Kfor i Euleks su po nalogu Albanaca ovde izvodili nekakve vežbe, zveckali oružjem i demonstrirali silu.
Bez vode sa jezera Gazivode nemoguć je rad Termoelektrana u Obiliću, sa Gazivoda se vodom snabdeva nekoliko opština na centralnom Kosovu, hidrosistemom Ibar-Lepenac voda sa Gazivoda koristi se i za navodnjavanje Metohije - dodaje Andrić i naglašava da, nažalost, ni ranije srpske vlasti, čak ni u vreme Slobodana Miloševića, nisu ništa učinile da ovim resursom upravlja opština na čijoj teritoriji se nalazi.