Smena u "NIN-u" zbog kritike Tadića?
Bolji poznavaoci stanja unutar redakcije "NIN" smatraju da razlog ostavke Srđana Radulovića na mesto glavnog urednika treba tražiti u pretprošlom broju (18. februara) u kojem su osvanula dva teksta o slučaju ambasadorke Srbije pri Unicefu Zorice Tomić. Oba teksta su usmerena na odgovornost njenih političkih mentora - ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića i predsednika Srbije Borisa Tadića, a manje na činjenicu da se za ambasadorkinu rezidenciju u Parizu izdvaja 7.000 evra mesečno, o čemu su uveliko pisale dnevne novine.
- U razgovoru sa nama iz redakcije, Radulović je demantovao da ostavku podnosi zbog političkih pritisaka, ali smo mi uvereni da je on zapravo kolateralna šteta sukoba dve struje unutar Demokratske stranke - kaže za "Vesti" član redakcije "NIN-a", koji ne želi da mu se navodi ime.
Kako saznajemo, tekst pod nazivom "Tadićeva demagoška arbitraža" potpisan je sa inicijalima "k. r.", što označava kulturnu rubriku, potpis koji nije praktikovan u nedeljniku.
Autor teksta, u kojoj se oštro kritikuje predsednik zbog neuverljivog zahteva da se, kad je već izbila afera oko kirije, proveri opravdanost visoke cene zakupa stana u Parizu, jeste Dragan Mojović.
On je urednik Društva u "NIN-a" i suprug Gorice Mojović, poznate kao dugogodišnjeg stratega kulture u Srbiji, kako u vreme komunista tako i za vreme vladavine DS, čiji je sada samo narodni poslanik u republičkom parlamentu.
Mojovićeva, inače pratilja na javnim skupovima Ružice Đinđić, pripada navodno onoj struji demokrata kojoj nije po volji politika sadašnjeg partijskog rukovodstva očišćenog od đinđićevaca.
Radulović: Nemam šta da dodam
Od prošle godine vlasnik najstarijeg srpskog nedeljnika je švajcarska kompanija "Ringijer" u čijem su posedu i dnevni listovi "Blic" i "Alo". Od tada je list promenio dizajn, ali i uređivačku politiku koja je evidentno otupila oštricu kritike prema aktuelnim vlastima, zbog čega su redovni čitaoci prestali da ga kupuju. |