Novopazarci - genijalci!
Od 33 učenika IV-5 odeljenja novopazarske gimnazije, čak 17-oro njih su vukovci (u knjižicama sve same petice, a to donosi prestižnu Vukovu diplomu), a ostalih 16 su takođe odlikaši, ali sa tek po kojom četvorkom. Po svim statistikama, reč je o najboljem razredu u istoriji ove škole koja ove godine proslavlja 100 godina postojanja.
Osim što su genijalci u školi, učenici ovog odeljenja su svestrani mladi ljudi koji beleže izvanredne rezultate u svemu čega se dohvate i što ih zanima: u kulturnom stvaralaštvu, muzici, sportu... Mnogi su već afirmisani mladi pesnici i slikari, jedna učenica piše roman, a jedan od vukovaca priprema izložbu slika. Nosioci su brojnih pehara i diploma sa raznih republičkih i međunarodnih takmičenja. Oni koji su sa njima radili i koji ih poznaju kažu u šali da je "samo Bog mogao da sastavi ovakvu reprezentaciju".
Sve ovo bio je (dovoljan) povod da njihov razredni starešina, profesor srpskog jezika Elijas Rebrova i uprava škole upute pismo ministru prosvete Žarku Obradoviću sa predlogom da se učenici ovog odeljenja, možda najboljeg i u Srbiji, upišu na željene fakultete bez polaganja prijemnog ispita. Kažu, zaslužili su to, dokazali se mnogo puta, pa im je ponovno proveravanje znanja - nepotrebno. Mada se početak upisnog roka bliži, odgovora na ovu inicijativu još nema.
- Došli smo iz raznih škola, uglavnom kao odlični đaci, odmah smo shvatili da smo svi mnogo jaki i da samo velikim radom i takmičarskim duhom možemo da se izborimo za petice, odlične uspehe i Vukove diplome. Vremenom smo vukli i pomagali jedni druge, takmičili smo se i međusobno bodrili, ali to nije ugrozilo naše drugarstvo, naprotiv, postali smo kao jedna porodica i sada nam je žao što se rastajemo: neki će na medicinu, drugi na građevinu, pravo, ekonomiju.... Svi će na fakultete, a ja sam izabrala medicinu - kaže Nina Rašljanin, jedan od 17 vukovaca iz IV-5.
- Kad su shvatili o kakvim se đacima radi, profesori su, specijalno za nas, pooštrili kriterijume, pa su nas terali da, osim iz obaveznih udžbenika, dodatno znanje tražimo i po raznim enciklopedijama, domaćoj i stranoj stručnoj literaturi, arhivima, stručnim časopisima, internetu... Ja sam imala sreću da, putem razmene, godinu dana boravim u Americi, da steknem jedno lepo iskustvo i puno novih znanja koja sam, naravno, prenela i na moje drugove i drugarice u razredu - dodaje Nina i naglašava da je sa knjigom provodila po više sati dnevno, ali da nije bila, ni štreber, ni kampanjac, ponajmanje bubalica. Stizala je na igranke, žurke, sportska i druga takmičenja...
- Već sam polagao prijemni na Policijskoj akademiji, a voleo bih da se oprobam i na Fakultetu bezbednosti. Ministar Obradović bi trebao da nam izađe u susret i uvaži naš zahtev, bila bi to lepa poruka i inspiracija drugim dobrim odeljenjima i novim generacijama da budu još bolji, da kao mi, da razviju takmičarski i drugarski duh i ređaju samo petice - kaže Veljko Jovanović koji je imao i po koju četvorku, ali je i njegov prosek uvek bio blizu petice.
- Otići ćemo na razne fakultete i udaljene gradove (neki će studije nastaviti u inostranstvu), ali ćemo i dalje biti u kontaktu i jedni drugima ćemo, kao što smo i do sada činili, pomagati. Pokušaćemo da, gde nas bude bar po dvoje-troje, oformimo naš tim i da i indekse punimo desetkama, kao što smo đačke knjižice punili peticama - ističe Ana Badnjar, Vukovac iz IV - 5.
Teško ih je ponovitiRazredni starešina IV-5, profesor Elijas Rebrova, kaže da za dve decenije, koliko radi u prosveti, nije sreo ovakve đake i ovakvo odeljenje. |