Šešelju nema ko da presudi?
Predviđen kraj procesa lideru SRS-a Vojislavu Šešelju doveden je u pitanje nakon što je danski sudija Frederik Harhof kritikovao predsednika suda Teodora Merona zbog politički motivisanog uticaja na kolege. Predstavnici sudskih veća i tužilaštva Haškog tribunala odbili su da komentarišu pismo Harhofa i strahuje se da bi u slučaju njegove ostavke novi sudija mogao godinama da proučava predmet.
Da podsetimo, u pismu prijateljima, koje je neko od njih dostavio danskoj štampi, sudija Harhof sugerisao je da je sudija Meron za račun SAD i Izraela, podvrgao pritisku sudije Tribunala da hrvatskog generala Antu Gotovinu, srpskog generala Momčila Perišića i bivšeg šefa DB Srbije Jovicu Stanišića oslobode optužbi. Pre nego što je postao američki državljanin sudija Meron bio je ambasador Izraela u UN.
Sve "bez komentara"Portparol suda Spalinska rekla je da je odlučeno da se nijedan aspekt Harhofovog pisma ne komentariše. Isti stav preneo je i predstavnik glavnog tužioca Aleksandar Kontić. |
Portparol suda Magdalena Spalinska izjavila je da pismo sudije Harhofa neće uticati na izricanje presude Šešelju, zakazano za 30. oktobar. Međutim, ona je odbila da "spekuliše" šta bi se dogodilo sa presudom ukoliko bi sudija Harhof podneo ostavku.
Šešelj je u pritvoru haškog tribunala već 10 godina, a ponovo mu je ukinuta privilegovana telefonska linija sa pravnim savetnicima. Sekretarijat Haškog tribunala je tu odluku obrazložio sumnjom da su preko nje vođeni politički razgovori.
- Ako je reč o telefonskoj liniji koja ne sme da se prisluškuje postavlja se pitanje kako onda oni znaju o čemu je Šešelj pričao sa nama - ogorčen je njegov pravni savetnik Dejan Mirović.
Pročitajte još: |
Mirović tvrdi da je u pitanju politički motivisana odluka Tribunala čija je najverovatnija pozadina strah vlasti u Srbiji da bi lider radikala zaista mogao u oktobru da se vrati u zemlju po izricanju presude.
- Oni koji su se donedavno busali u grudi predvodeći antihaške demonstracije, sada čine isto ono što i njihovi prethodnici. Od svega im je najbitnije da Šešelj što duže trune u Hagu - tvrdi Mirović i dodaje da je nezahvalno prognozirati na koji način će kritika Harhofa uticati na prvostepenu presudu Šešelju.
- Činjenica je da bi Harhof posle svega mogao da da ostavku, a novom sudiji bi trebalo najmanje nekoliko godina da izuči predmet, ali je činjenica i da se predsedavajući veća, Žan-Klod Antoneti, pismeno obavezao da će presuda biti u oktobru. I najfantastičnija varijanta u slučaju Haškog tribunala je verovatna - zaključuje Mirović.