Koha: Novinari na KiM rizikuju život
Glavni urednik kosovskog lista Koha Ditore Argon Bajrami ocenio je da je, kada je u pitanju sloboda medija, situacija na Kosovu sve lošija, da su novinari izloženi političkim i ekonomskim pritiscima i pretnjama. S tim u vezi, pozvao je Brisel da pomogne više kako bi se nezavisnost medija na Kosovu očuvala.
Svoju kritiku medijske situacije na Kosovu Bajrami je izneo u otvorenom pismu evropskom komesaru za proširenje Štefanu Fileu, objavljenom na sajtu EUobserver, povodom današnjeg skupa o slobodi medija na Zapadnom Balkanu u Briselu "Speakup2", na kojem i on učestvuje. Bajrami je podsetio da je pre dve godine, kada je održan prvi skup "Speakup", rekao da se novinari na Kosovu suočavaju s ozbiljnim političkim i finansijskim pritiskom i da postoje pokušaji "veoma važnih osoba" da naruše nezavisnost medija.
"Rekao sam da smo bombardovani pretnjama, pokušajima podmićivanja i iznuđivanja njihovih poslovnih saradnika", podsetio je Bajrami i dodao da istraživački novinari koji pišu o korupciji rizikuju svoje živote.
"Govorili smo o neuspehu moje vlade da neguje demokratiju, o slabim institucijama kojima upravljaju njihovi klijenti i o socijalnoj nepravdi koju olakšava nedostatak vladavine prava. Ali dve godine kasnije situacija je još lošija! Medijski regulatori, umesto da su neutralni, rade po nalogu političara, sloboda medija u regionu opada, ne kažnjavaju se ljudi koji uznemiravaju novinare", ocenio je Bajrami.
"Iz mog ličnog iskustva, postoji čak kompanija iz države članice EU koja se oseća slobodno da preti mom osoblju na Kosovu", rekao je Bajrami i ukazao na ekonomske snage koje "ubijaju nezavisnost medija".
"Ako se ovaj trend nastavi, za nekoliko godina ćete videti da će opstati samo oni listovi ili emiteri koji su lojalni vladajućoj eliti ili velikim biznismenima", upozorio je Bajrami.
"U međuvremenu, naši najviši političari nastavljaju da dolaze u Brisel. Vi se i dalje rukujete s njima i smeštite na fotografijama. Žao mi je, ali vi ih ne činite boljim demokratama, već im dozvoljavate da se provuku", rekao je Bajrami, ocenivši da Evropska komisija ima "moćan arsenal političkih i finansijskih instrumenata" da poboljša situaciju, Bajrami je izrazio nadu da Brisel može da pomogne da se na Kosovu očuva sloboda govora.