Srbija pljunula na mrtve heroje
Da pravni formalizam država isteruje na onima koji su izgubili svoje najmilije služeći toj istoj državi, govori slučaj porodice Petković! Srbija je tužila, a Vrhovni kasacioni sud presudio da Sinđa i Ljubomir Petković moraju da vrate odštetu u iznosu od 3,89 miliona dinara koja im je isplaćena na ime duševnog bola zbog smrti njihovog sina Čedomira, policajca stradalog 1999. na Kosovu i Metohiji!
Vrhovni kasacioni sud je poslednja sudska instanca i tu više žalbe ne pomažu, a advokatu Petkovićevih preostaje samo da kod državnih organa apeluje na moral i pravičnost koji ovako apsurdnom presudom nisu zadovoljene, već naprotiv, šalju poruku da se patriotizam ne isplati, već kažnjava.
- Nažalost, država je ostala pri podnetoj tužbi, pozivajući se na zastarelost zahteva za odštetu, a mi možemo uspeti jedino ako se neko u ovoj državi postidi i kaže: "Povucite tužbu" - kaže za "Vesti" advokat Danica Milošević.
Ostaje da se vidi da li će ministar policije Ivica Dačić, baš kao ministar odbrane Aleksandar Vučić u slučaju stradalog vojnika Kostića iz Leskovca, naložiti da se prećutno odustane od potraživanja prema nesrećnim roditeljima koji osim što su izgubili sina doživljavaju dodatni šamar od sopstvene države, jer ona od njih potražuje novac koji im je prethodnim sudskim odlukama isplaćen na ime duševnog bola!
- Ovo je etičko, a ne pravno pitanje, jer svako se može pozvati na zastarelost i on je isti i u slučaju materijalne i u slučaju nematerijalne štete. Tamo gde država bolje funkcioniše u ovakvim slučajevima se uzdržava od prigovora zastarelosti koji se tiču gubitka života u vezi sa funkcionisanjem države. Odnosno, ako je već doneta presuda, odustaje od zahteva za vraćanjem novca. I te poteze treba da povlači javni pravobranilac, a ne ministar - komentariše za "Vesti" profesorka prava Vesna Rakić Vodinelić.
Ona primećuje da kolebljiv odnos sudova prema ovom pitanju daje mogućnost da neko ko je ministar vrši sudski posao i da je ceo taj pristup pogrešan.
- Sada će da ispadne da su sudovi nestručni, a da su ministri bajni i samilosni jer će "oprostiti" potraživanje. Zakonodavac bi mogao da razmišlja i da se rok zastarelosti sa tri, odnosno pet godina produži, jer porodice kada izgube svoje najmilije svakako nemaju prvo na umu da tuže državu - dodaje Vesna Rakić Vodinelić.
Kada zakon zaboravi na moralPravni zastupnik porodice Petković juče je za "Vesti" najavila da će o celom slučaju pismeno obavestiti ministra Dačića, Nezavisni policijski sindikat (NPS) i policijsku upravu Prizren koja je izmeštena u Kruševac, a u kojoj je pokojni Čedomir radio. U NPS kažu da oni mogu samo da atakuju na Vladu i MUP da odustanu od konkretnog potraživanja.
|