Opozicija nezadovoljna obrazovnim zakonima
Poslanici vladajućih stranaka ocenili su danas da predloženi set obrazovnih zakona donosi mnogo korisnih novina kojima će se unaprediti obrazovni sistem, dok opzicija kritikuje zakone, ocenivši da imaju niz manjkavosti kojima će đaci samo biti dodatno opterećeni.
Poslanik opozicione Demokratske stranke Miodrag Stojković ocenio je da obrazovni zakoni zapravo ne vode računa o đacima, pošto gradivo u osnovnim školama ostaje nepromenjeno i jako naporno za učenike.
"Učenici su preopterećeni, ali su preopterećeni i roditelji, jer moraju da traže pomoć u dodatnoj nastavi. Nastavnici nisu u mogućnosti da izađu na kraj sa svim zahtevima", kazao je Stojković novinarima u Skupštini Srbije.
On je ocenio da se sadašnjim nastavnim gradivom, zbog neophodnosti dodatnih časova, opterećuje već previše tanak kućni budžet. Stojković je kritikovao i to što su, kako je naveo, zakoni previše brzo došli pred poslanike, pa nije bilo vremena za valjanu javnu raspravu.
Poslanik Liberalno demokratske partije Bojan Đurić ocenio je da je propuštena prilika da se krene u mnogo dublju i ozbiljniju reformu obrazovanja, uz opasku da je ministar prosvete zakone obrazlagao "glasom kao da čita vodostaj i to kada poplave nisu u najavi".
"Nema ni reči o modernizaciji obrazovanja. Nije mi jasno zašto nismo doneli potpuno nove zakone, već smo išli na ovaj model delimičnih izmena", kazao je Đurić.
On kaže da se predloženi zakoni ne bave dovoljno problemom vršnjačkog nasilja, kao ni starosnom strukturom predavača u školama. Poslanicima opozicije zasmetalo je i najavljeno osnivanje Agencije za obrazovanje i vaspitanje, koja treba da počne da radi od 2016 godine.
Poslanica Demokratske stranke Srbije Donka Banović ocenila je da su predložene zakonske odredbe nedorečene i kritikovala najavljeno osnivanje Agencije za obrazovanje i vaspitanje, jer kako je navela, sve poslove koji treba da budu prepušteni toj agenciji već obavlja Zavod za unapređenje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
Poslanik Ujedinjenih regiona Srbije Saša Milenić najavio je podršku njegove stranke obrazovnim zakonima, uz opasku da je ipak bilo potrebno i u ovom segmentu poraditi na decentralizaciji.
"Lokalnim samoupravama ostale su u nadležnosti one neprijatne teme - racionalizacija mreže škola i isplata jubilarnih nagrada", kazao je Milenić.
On je, ipak, ocenio da paket obrazovnih zakona sa sobom donosi niz korisnih novina.
Podršku prosvetnim zakonima najavio je i poslanik Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo Čolaković, koji je zadovoljan novim zakonskim rešenjima.
Poslanica Saveza vojvođanskih mađara Elvira Kovač istakla je da je za predstavnike nacionalnih manjina važno da se obrazuju na svom jeziku, pa je zbog toga potrebno da se zakonski precizira i konkretizuje ta mogućnost, koja je Ustavom zagarantovana.
Poslanici razmatraju predloge zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju i vaspitanju, o obrazovanju odraslih, izmene i dopune zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kao i o učeničkom i studentskom standardu.