Pantić: Sporazume krše Albanci
Većinu sporazuma postignutih do sada u Briselu krše Albanaci, kaže zamenik direktora vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Krstimir Pantić. On kaže da su probijeni rokovi za rešavanje pitanja radnika pravosuđa i policije, a da su problem i lični dokumenti.
Dok u Briselu timovi Beograda i Prištine vode tehničke razgovore o planu primene sporazuma o normalizaciji odnosa dve strane, postignutog 19. aprila, pojedini ranije postignuti dogovori na Kosovu se krše, nisu u potpunosti zaživeli ili se sporo sprovode.
Na terenu je jedino uspostavljen sporazum o integrisanom upravljanju prelazima. Za ostale koji još nisu u potpunosti zaživeli predstavnici srpske vlade okrivljuju Albance, jer pokušavaju da u delo sprovedu ono čega nema u dogovorima, dok predstavnici kosovske vlade priznaju da implementacija tih sporazuma ide jako sporo.
"Mi smo čuli od gospođe Ešton da ovi dogovori nemaju veze sa statusom, odnosno da su statusno neutralni. Ali Albanci insistiraju da svi koji menjaju lična dokumenta pre toga dobiju kosovsko državljanstvo. Kao i svi sporazumi, i ovi se uglavnom krše od strane albanskih institucija, i zato nema potpune primene na terenu“, kaže Pantić.
S druge strane, šefica Administrativne kancelarije kosovske vlade u Mitrovici Adrijana Hodžić navodi da je svaki dogovor bolji od svađe i primećuje da se sporazumi postignuti ranije sprovode jako sporo.
"Na terenu do sada imamo implementiran i postavljem IBM i sve što ide uz tu tačku. Ostalo, mislim da ide jako sporo. Što se tiče skorašnjih pregovora, mislim da su se dva premijera uključila u pravi čas i verujem da će do implementacije doći. Naročito zato što je i Vučić uključen, pošto ljudi njega zaista ozbiljno shvataju“, rekla je Hodžićeva.
Direktor Foruma za etiničke odnose Dušan Janjić smatra da je akcioni plan za sprovođenje sporazuma veoma ambiciozan, kao i da se u početku znalo da su rokovi "izuzetno kratki".
"Imamo problem koji nije tehnički, nije pitanje rokova. To je pitanje političkih kapaciteta koji imaju jedna i druga strana, a i Brisel da se bavi tim sporazumom. Ako pogledamo sporazum, on predviđa da se radi do kraja godine, a vrlo intenzivno u julu i avgustu. A ko zna nešto o briselskoj birokratiji, zna da njih nema u julu i avgustu. Biće to teško", smatra Janjić.
I bivši državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović smatra da nije moguće da do kraja juna dođe do suštinske primene briselskog sporazuma.
"Do sredine juna će se napraviti već prvi koraci. Oni će biti simboličke prirode, zatvaranje nekih prostorija u kojima su bile službe koje bi sada trebalo da nestanu. Više od toga nije realno očekivati, i možda nije fer da se od nas očekuje da mi uđemo u korenite promene institucija koje imamo dole, pogotovo vezanih za bezbednost i pravosuđe. EU ne može da očekuje da ćemo promeniti svest ljudima koji 14 godina misle na jedan način u ovako kratkom roku“, kaže Ivanović.
On smatra i da je dijalog Beograda i Prištine olako shvaćen, netransparentan i da nije uključivao lokalno stanovništvo što su, kako ukazuje, dovoljni uslovi da bude neuspešan kao takav.