Priština sprema hapšenje 3.000 Srba?
Dok savetnik predsednika Srbije Marko Đurić ističe da je Zakon o amnestiji na Kosovu i Metohiji uslov bez koga se ne može nastaviti ostvarivanje Briselskog sporazuma, Srbi sa severa Kosova koji rade u institucijama Republike Srbije nisu sigurni da li će nakon njegovog usvajanja moći slobodno preko mosta na Ibru.
Zamenik direktora vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Krstimir Pantić spominje "tajne liste" sa imenima 3.000 Srba za hapšenje sa kojima, kako kaže, "Priština odavno maše", a bivši državni sekretar u bivšem Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović kaže da bi optužba o "povredi ustavnog poretka Kosova" tim zakonom morala da padne.
- Zakon o amnestiji mora da obuhvati sva lica koja rade u sistemu institucija države Srbije, bez obzira na to da li su zaposleni u lokalnoj samoupravi, pravosuđu, policiji, zatim privrednike koji su odbijali da plate porez samoproglašenoj kosovskoj državi.
U suprotnom, pokrenuće se tajne optužnice na kojima se nalazi 3.000 Srba za hapšenje, kazao je Pantić za "Politiku", koji je i ranije govorio o ovoj temi.
Zatvorenici preteZatvorenici u zatvoru Dubrava nedavno su najavili štrajk ukoliko se usvoji poseban zakon o amnestiji za Srbe na severu Kosova. U saopštenju upućenom Radio-televiziji Kosova oni su poručili da "neće biti odgovorni za svoje postupke unutar zatvora". Istovremeno sa bukom oko zakona o amnestiji u Prištini protestuju bivši pripadnici OVK zbog procesa protiv članova tzv. Dreničke grupe. Najavljeno je i osnivanje suda za ratne zločine. |
Ivanović ocenjuje da će se budući kosovski zakon o amnestiji najverovatnije odnositi na sve one koji su ostali dužni poreznicima.
- Dakle oni koji su ostali dužni državi u smislu plaćanja poreza i nepoštovanja njihovog zakona. Najverovatnije se neće odnositi na najteža krivična dela, ubistva i teška razbojništva. Ova tema je vrlo delikatna, i za nas je veliko pitanje kako da ljudi razmišljaju o sutrašnjici ako moraju da strepe zbog neplaćenog poreza, što opet može biti zloupotrebljeno na mnogo načina. Optužba vezana za narušavanje ustavnog poretka bi svakako morala da padne, jer bi u suprotnom svakog Srbina mogli da dovedu pred sud. Ko god nije poštovao kosovske zakone, bio bi izložen krivičnom progonu - kaže Ivanović za "Vesti".
Marko Đurić, savetnik predsednika Srbije, smatra da je zakon o amnestiji neophodan kao "preduslov da se integracija policijskih i svih drugih struktura obavi na pravno valjan način u interesu srpske strane i svih drugih koji su uključeni u taj proces".
Potpredsednik kosovske vlade Hajredin Kući nedavno je predstavnicima kosovskog pravosuđa rekao da se "zakon neće primenjivati selektivno na bilo kom delu teritorije Kosova". Kako je najavljeno, zakon o amnestiji neće se odnositi na one koji su počinili zločine protiv međunarodnog prava, ratne zločine, korupciju i organizovani kriminal, kao i zločine protiv seksualnog integriteta.
Selaković traži pritisak na AlbanceNikola Selaković
Ministar pravde Srbije Nikola Selaković zatražio je juče da se izvrši politički pritisak na rukovodstvo kosovskih Albanaca.
|