SAD: Srbija smanjila nivo korupcije
Američka nevladina organizacija "Global integriti", koja prati rad državnih organa i istražuje stepen korupcije u 35 zemalja sveta, skinula je u izveštaju za 2009. godinu Srbiju sa liste zemalja u kojima postoji velika korupcija.
Na "listi velikih korupcija" se nalaze zemlje sa nedostatkom efikasne regulative za sprečavanje sukoba interesa, sa neregulisanim tokovima novca političkih stranaka i lošim nadzorom nad velikim javnim preduzećima, što predstavlja sistemski rizik za masovnu krađu javnih resursa i dobara.
Najveći pad u odnosu na prošlu godinu, ta organizacija beleži u oblasti vladavine prava, pošto je, kako se ocenjuje, bilo značajnih odlaganja u sprovođenju sudskih odluka donetih od strane "veoma tromog" pravosudnog sistema Srbije, ali i neravnomernog opterećenja rada sudova i sudija. |
"Global integriti" konstatuje da se nedavnim izmenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih stranaka propisuje obavezno objavljivanje donacija u Službenom glasniku svakog kandidata na izborima, čime se javnosti omogućuje bolji uvid u to ko podržava određenog političkog kandidata, i da je istovremeno posao kontrole finansiranja političkih stranaka prenesen u nadležnost Agencije za borbu protiv korupcije.
Ta organizacija, kako se navodi u njenom saopštenju, ne koristi uobičajenu metodologiju mereći percepciju nivoa korupcije, već izveštaj zasniva na analizi više od tri stotine indikatora koje kombinuje sa novinarskim izveštajima o slučajevima korupcije.
Kada je reč o funkcionisanju državne uprave u Srbiji, u izveštaju se ocenjuje da prostor za politički uticaj i dalje postoji pri imenovanju rukovodilaca u policiji i službama za borbu protiv kriminala, s obzirom da Ministar unutrašnjih poslova, prema zakonu, sam imenuje i razrešava načelnike policijskih uprava.
"Global integriti" smatra da je pozitivan pomak napravljen usvajanjem Zakona o komunalnoj policiji, ali da predstoji dug put do decentralizacije policije i prenošenja nadležnosti na lokalni nivo.