Iskomplikovao se razgovor Tačija i Dačića
Razgovor Ivice Dačića i Hašima Tačija nastavljen je u Briselu posle pauze do koje je došlo zbog "izuzetno komplikovane situacije". Umesto Ketrin Ešton u razgovoru učestvuje direktora za zapadni Balkan za spoljne odnose Fernando Đentilini. Izvor Bete iz srpske delegacije rekao je ranije da nije izvesno da li će biti dogovora.
Visoke predstavnice EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton napustila je sastanak pošto je morala da ode na susret lidera EU. Kako je novinarima rekla njena porparolka Maja Kocijančič, trojni razgovori su nastavljeni uz učešće direktora za zapadni Balkan za spoljne odnose Fernanda Đentilinija.
Delegacije Beograda i Prištine došle su na razgovore oko 11 sati, ali niko od učesnika nije davao izjave. Razgovor je kasnije prekinut, a kako kaže izvor Bete iz srpske delegacije neizvesno je da li će biti postignut sporazum.
Razgovori u Briselu počeli su juče odvojenim sastancima Ketrin Ešton s Dačićem i Tačijem. Potom su zajedno bili na radnoj večeri, koja je počela u 20 časa, a završena nešto posle 22 časa.
Visoka predstavnica EU izrazila je zadovoljstvo jučerašnjim sastankom s premijerima Srbije i Kosova i kazala da su oni posvećeni postizanju dogovora.
"Veoma sam zadovoljna što sam ponovo ugostila premijere Dačića i Tačija u Briselu. Apsolutno sam sigurna u njihovu posvećenost da napredujemo i da aprilski sporazum sada sprovedemo u delo", navela je Ketrin Ešton.
Premijer Dačić je posle jučerašnjeg sastanka rekao da se planom koji treba da bude potpisan što pre, utvrđuju rokovi i zadaci koji se moraju sprovesti za primenu dogovorenog.
"Proces implementacije neće biti tako kratak, postoje neke stvari koje će se desiti za mesec dana, neke za tri godine. Reč je o procesima koje nije moguće jednostavno i brzo završiti. Očekuje se primena pre svega dogovorenog za policiju i pravosuđe, početak priprema za lokalne izbore koje će organizovati OEBS i pripremni put za konstituisanje Zajednice srpskih opština koja po Sporazumu treba da se formira posle izbora koji će biti održani na jesen. Pitanje je šta dotle", objasnio je Dačić za "Novi magazin".
"Važno je i da Priština ima odgovornost. Pitanje je kako se tumači reč integrisan. Priština to tumači na jedan način, mi na drugi. Oni da raspisati konkurse za sudije – što nije sporno, iako je formalno-pravno problematično. Ali, neko bi sada da odabira ljude po moralno-političkoj podobnosti, pa smo za te ljude koje terete uglavnom za nepoštovanje Kosova kao države tražili formalno-pravnu amnestiju. Da bi birani mogli da rade", kaže Dačić.
Prema izvorima agencije Beta iz srpske delegacije, u današnjim razgovorima treba da budu obavljene dodatne konsultacije pošto su juče definisani osnovni principi.