EU: Dačiću, Tači "presecite" više!
Trilateralni sastanak visoke predstavnice Evropske unije Ketrin Ešton sa premijerima Srbije i Kosova, Ivicom Dačićem i Hašimom Tačijem, završio se večeras u Briselu
Portparolka Visoke predstavnice EU Maja Kocijančić je ranije u toku dana rekla da je primena sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine od ključnog je značaja, a dogovor o "sasvim opipljivim koracima" za primenu sporazuma je ono što visoka predstavnica Evropske unije želi da danas u Briselu bude ishod razgovora premijera Srbije i samoproklamovanog Kosova.
Kocijančič je rekla da današnji susret može potrajati duže, a cilj je jasan dogovor o primeni sporazuma.
U krugovima Evropske unije je prethodno stavljeno do znanja da se očekuje da premijeri Dačić i Tači "preseku" ključna nerešena pitanja o ustanovljavanju novih institucija zajednice srpskih opština i njihovo nadovezivanje na kosovski sistem političke vlasti, naročito kad je policije i sudstva.
Gde je došlo do zastoja?
Zastoj u pregovorima o primeni Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine je nastao pre svega zato što kosovska strana traži da se najpre ukinu sve srpske institucije i da se pod okriljem Prištine formira "prelazna vlast" za srpske opštine, a da se posle lokalnih izbora koje bi Priština "overila", formiraju nove ustanove zajednice srpskih opština.
Za Prištinu bi to značilo da se sprovede zahtev za ukidanje "paralelnih institucija" države Srbije na Kosovu, rekli su upućeni zvaničnici posle runde pregovora 7. maja.
Beograd smatra da je to nepotrebno odugovlačenje i da, jednostavno, treba stare institucije preobličiti u nove ustanove srpske zajednice, uz delimične izmene kosovskih zakona i uklapanje u kosovski poredak vlasti, ali bez ikakvog zadiranja u pitanje statusa Kosova.
Kosovske vlasti žele da, kako je to protumačeno, bar posredno izdejstvuju uklapanje "novih" srpskih institucija u "državu Kosovo". Srpski pregovarački tim je to odbio jer Sporazum Beograd-Priština ni na koji način ne poteže pitanje statusa, odnosno priznavanja Prištine, već pravni temelj mora ostati rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN.
I Dačić, a još više Tači, ocenili su da je nagodba moguća čime bi se ostvario bitan napredak u primeni Sporazuma, što je ključni uslov da čelnici EU 28. juna Srbiji daju datum za početak pregovora o članstvu, a Prištine odobre pokretanje pregovora o sporazumu o pridruživanju.
Pregovarački tim Prištine je posle sastanka o primeni sporazuma izneo tvrdnju da Beograd unosi nove elemente koji nisu predviđeni, time što traži da se u dijalog uključe i pitanja srpske imovine i jemstva za Srpsku pravoslavnu crkvu.
Dežer: Važno je da počne primena sporazuma
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer rekao je da je za EU sada važno da se uveri da je počela primena sporazuma Beograda i Prištine. Kako kaže, sporazum Beograda i Prištine "dobra i istorijska stvar" ali da je još važnije da počne njegova primena.
"Za to je potrebno vreme, kao i u slučaju drugih sporazuma, ali moramo da vidimo da je proces počeo - što pre, to bolje, tako da možemo da uverimo sve aktere - članice EU i njihove ministre, kao i parlamente, da treba da se izjasne o eventualnom datumu za pregovore", istakao je Dežer. |