EU: Dačić i Tači da preseku oko primene sporazuma
U krugovima Evropske unije se očekuje da premijeri Srbije i Kosova, Ivica Dačić i Hašim Tači, sutra u Briselu "preseku" ključna nerešena pitanja oko ustanovljenja novih institucija zajednice srpskih opština i njihovo nadovezivanje na kosovski sistem političke vlasti, naročito kad je reč o policiji i sudstvu.
Zastoj u pregovorima oko primene Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine je nastao pre svega zato što kosovska strana traži da se najpre ukinu sve srpske institucije i da se onda, pošto se formira prelazna vlast" za srpske opštine, posle lokalnih izbora stvore nove institucije zajednice srpskih opština.
Za Prištinu bi to, kako su posle runde pregovora 7. maja preneli upućeni zvaničnici, značilo da se sprovodi na delu zahtev za ukidanje tzv "paralelnih institucija" države Srbije na Kosovu.
Beograd smatra da je to nepotrebno odugovlačenje i da treba jednostavno stare institucije preobličiti u nove ustanove srpske zajednice, uz delimične izmene kosovskih zakona i uklapanje u kosovski poredak vlasti, ali bez ikakvog zadiranja u pitanje statusa Kosova, jer Sporazum Beograd-Priština ni na koji način ne poteže
pitanje statusa, već pravni temelj mora ostati rezolucija 1244 SBUN.
I predsednik Srbije Tomislav Nikolić je jasno stavio do znanja da Sporazum i za njega vezani uslovi da Srbija dobije datum pregovora s EU ne može posredno ili neposredno voditi zahtevu da Beograd u bilo kom vidu prizna jednostrano proglašenu nezavisnost u Prištini.
I Dačić i još više Tači su ocenili da je nagodba moguća i na taj način bi se ostvario bitan napredak u primeni Sporazuma, što je ključni uslov da čelnici EU 28.juna daju datum za početak pregovora o članstvu sa Srbijom, kao i za pokretanje pregovora o sporazumu o pridruživanju s Prištinom.
Stav Nemačke je tu od bitnog značaja i zato se s vidnom pažnjom prate poseta i poruke šefa nemačke diplomatije Gida Vestervelea, uz prve ocene da zvanični Berlin počinje da "pragmatično" gleda na izglede da se Srbiji odobri datum početka pregovora s EU.
Zvaničnici Evropske komisije, uključujući komesara za proširenje Štefana Filea, naglašavali su isto ono što je i Vestervele preneo u Beogradu, a to je da je nužno primeniti jako važan, "istorijski sporazum" Beograd-Priština.
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton je ocenila da je nužno da se rasprava o primeni Sporazuma prenese na najvišu ravan odlučivanja i zato je pozvala Dačića i Tačija da sutra, kako stoji u njenom saopštenju, razgovaraju "o zajedničkim koracima koje oni moraju da preduzmu u sprovođenju aprilskog sporazuma". Ketrin Ešton je podvukla da se očekuje "brzo sprovođenje sporazuma".