"Nasilje nad gejevima i dalje gorući problem"
Bezbednost i sigurnost LGBT osoba i nasilje nad njima i dalje je gorući problem, a u društvu su izraženi homofobija i transfobija, iako postoje određeni pomaci u radu institucija i odnosu političkih činilaca, navodi se u predstavljenom godišnjem izveštaju Gej strejt alijanse (GSA).
"U poređenju sa 2011. godinom, u 2012. godini nije zabeležen primetan porast slučajeva nasilja i diskriminacije prijavljenih GSA, ali je njihova odlika i dalje značajan broj slučajeva fizičkog nasilja i pokušaja napada na osnovu stvarne ili pretpostavljene seksualne orijentacije i rodnog identiteta", navodi se u izveštaju GSA za 2012. godinu, koji je predstavljen u Medija centru.
Predsednik GSA Lazar Pavlović rekao je da su 2012. godine izrečen tri osuđujuće pravosnažne presude za diskriminaciju gej populacije, kojim su osuđeni dnevni list Pres za govor mržnje, a funkcioner Demokratske stranke Srbije Nebojša Bakarec za tešku diskriminaciju LGBT populacije.
"Apelacioni sud u Novom Sadu izrekao je najznačajniju presudu, kojom je utvrđeno diskriminatorsko ponašanje i težak oblik diskriminacije M.A. (25) iz Vršca, koga je njegov kolega Dario K. mesecima u kontinuitetu diskriminisao na radnom mestu u privatnoj firmi", rekao je Pavlović.
Zamenica šefa Misije OEBS-a Pola Tide istakla je da status LGBT osoba u Srbiji i dalje ugrožen, a u medijima dominiraju negativne predstave i stereotipi o gej populaciji i to bi trebalo promeniti.
"Ključni element u borbi protiv diskriminacije je da građani budu objektivno informisani, a ne obmanuti, jer to vodi diskriminatornom ponašanju i govoru. Građani moraju znati da Parada ponosa nije samo šetnja, nego je reč o suštinskom pravu na izražavanje svojih uverenja i stavova i prihvatanja različitosti, etničkih, religioznih i seksualnih", rekla je Pola Tide.
A ovogodišnja Parada ponosa?
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić izrazila je nadu da će ove godine biti održana Parada ponosa i istakla da se mora objasniti da to nije promocija stila života, nego znak da je društvo zrelo da prihvati pravo na okupljanje i raspravlja o problemima LGBT populacije.
U godišnjem izveštaju GSA navodi se da pravo na slobodu okupljanja gej populacije u 2012. godini nije bilo potpuno uskraćeno, nego je sprovođeno selektivno, a policija je nastavila da štiti mesta okupljanja, poput gej klubova i kafea, kao i događaja koje organizuju LGBT organizacije. Ističe se i da, iako postoji pozitivan trend prijavljivanja slučajeva nasilja i diskriminacije policiji, i dalje najveći broj slučajeva ostaje neprijavljen.
Danas se u svetu obeležava Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije, ustanovljen u znak sećanja na 17. maj 1990. godine, kada je Svetska zdravstvena organizacije skinula homoseksualnost sa liste bolesti.