Brisel seče kosovski "čvor"
Premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači na sastanku sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton 21. maja u Briselu trebalo bi da usaglase akcioni plan za primenu svih tačaka Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, uključujući i dogovor o zajednici srpskih opština, nezvanično kažu izvori beogradskog lista Danas u diplomatskim krugovima.
Iako je ranije planirano da se na tom susretu razgovara i o telekomunikacijama i posebnom pozivnom broju za Kosovo, briselski izvori spekulišu da će trio Eštonova, Dačić i Tači morati najpre da se pozabavi primenom dogovora o zajednici srpskih opština na severu KiM.
Aboliranje dvojice premijera"Ne očekujem da sam Brisel ponudi ceo 'papir'. Mislim da Beograd i Priština sarađuju, ali da će odgovornost pred oba javna mnjenja, u Beogradu i Prištini, preuzeti samo Brisel, da bi abolirao dvojicu premijera za postignuti dogovor", ocenjuje za Danas Rada Trajković, poslanica Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova. |
U sedištu EU ne žele da komentarišu mogućnost da za 21. maj Brisel pripremi predlog plana sprovođenja Sporazuma o normalizaciji, o kome bi se Dačić i Tači usaglasili. Pojedini diplomatski krugovi ne isključuju takvu mogućnost, ali procenjuju da pitanje modela sprovođenja dogovora o zajednici opština i na severu KiM "nadrasta EU" i da će Eštonova najverovatnije prepustiti dvojici premijera da se dogovore o eventualnoj privremenoj upravi za sever, kao mogućem rešenju za vremenski vakuum od rasformiranja postojećih opština do kosovskih izbora za formiranje novih lokalnih samouprava.
"Moguće je da Brisel napravi neki "koncept papir", na koji će Dačić i Tači dati sugestije, ali nije isključeno da će ih pustiti da sami definišu redosled koraka u sprovođenju Sporazuma. Koliko razumem, problem je u upravo u tom redosledu poteza - da li prvo rasformirati srpske opštine pa sprovesti izbore ili prvo održati izbore. Problem je što mnoge važne teme nisu obuhvaćene Sporazumom, pa će ih naknadno rešavati ili će se dogovoriti da ih rešavaju", kaže za Danas Borislav Stefanović, šef poslaničkog kluba DS u Skupštini Srbije i bivši glavni beogradski pregovarač u tehničkom dijalogu s Prištinom.
Milovan Drecun, predsednik Odbora za KiM u srpskom parlamentu i funkcioner SNS, koji je na beogradskoj strani prvi pomenuo mogućnost šireg, ne samo posredničkog angažovanja EU, kaže za Danas da „od Brisela ne očekuje papir, nego konkretizovanje rešenja za pitanja oko kojih nema dogovora i postoje različita tumačenja“. Drecun kaže i da ono što je šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer "grubo najavio kao arbitražu" vidi kao "Briselovo tumačenje dogovora".