Neka svi dobiju koliko i Vojvodina
Deklaracija o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine je politička poruka koja treba da kaže da pokrajinska administracija zahteva od republičke da se poštuju zakoni i Ustav.
- Zadovoljni smo tekstom koji je usvojio Odbor za pitanja ustavno-pravnog položaja Vojvodine, jer je bolji od prvobitnog predloga i zato što je Pokrajina poslala jasnu poruku da imamo problem s ostvarivanjem autonomije. Naravno da autonomija nije ni blizu onog što LSV hoće, ali to je problem Ustava Srbije, a ne Deklaracije, kaže za Danas Bojan Kostreš, zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Kako kaže, poruka je više nego jasna, pa se nada "da republička vlast zna da čita političke poruke i da će početi da rešava otvorena pitanja dok ne postanu problemi".
Na pitanje šta će se dogoditi ako vlast u Beogradu ne želi da je pročita, Kostreš smatra da će to "vreme pokazati".
Šta stoji iza dogovora LSV i DS oko takozvane sporne rečenice, čije je izbacivanje Bojan Pajtić najpre najavio, a zatim se dogovorio s vama?
- Stoji to da je LSV još 2008. definisala koordinate za koje smo zahtevali da se poštuju i DS je prihvatila taj naš politički stav. Definisali smo tu rečenicu kako bi imala jasnu političku poruku i istorijsko utemeljenje i zadovoljni smo što je u obliku našeg amandmana prihvaćena, a da je suština očuvana i poboljšana.
Opozicija u Vojvodini kaže da kontinuitet APV dolazi iz 1945. i vremena komunističke skupštine.
- Opozicija u Vojvodini nikada nije bila visprena i, kada ne može da nađe jasne političke, a naročito istorijske kontraargumente, bavi se opštim mestima. Ako su za ukidanje autonomije Vojvodine, neka to jasno kažu. Ako misle da je sadašnja pozicija Vojvodine dobra - neka i to kažu, a ako misle da vojvođanska autonomija treba da bude iznuđena na neki drugi način, i to treba da kažu.
Ako je "autonomija Vojvodine istorijsko i prirodno pravo njenih građana, jer je nastala i potvrđena voljom naroda Vojvodine na skupštini u julu 1945, kada su oni odlučili da se priključe Srbiji", da li to znači da, ako se ta volja i odluka naroda i građana Vojvodine eventualno nekada promeni, ona više neće biti u Srbiji?
- To što ste pročitali je istorijska činjenica. Odgovoriću kontrapitanjem. Da li negde u svetu postoji mogućnost da narodi ili građani jednog regiona ili dela države koji odluče da izađu iz te države budu u tome sprečeni? Nije tu pitanje Deklaracije, nego volje građana i građanki Vojvodine, a oni neće drugu nego drugačiju državu. Priče o mogućnosti da se Vojvodina otcepi su jednake priči da jednog dana može da padne meteor i izazove smak sveta. Pričom o separatizmu skreće se pažnja s teme da u Srbiji treba da dođe do redistribucije odgovornosti i korišćenja resursa. To što tražimo za Vojvodinu treba da imaju i ostali.