Pajtić: Ako je Ustav secesionistički, onda je i Deklaracija
Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je danas da Predlog deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine predstavlja javni i formalni apel da se uspostavi vladavina prava kada je u pitanju poštovanje ustavnih i zakonskih obaveza prema Vojvodini.
"Ukoliko su ustav i zakoni secesionistički, onda je i ova deklaracija secesionistička. Mi se ne obraćamo ni Vašingtonu, ni Briselu, ni Moskvi, ni Pekingu, već želimo da zajednički sa republičkim vlastima rešimo problem poštovanja prava građana Vojvodine", rekao je Pajtić na sednici Odbora za pitanja ustavno-pravnog položaja
Vojvodine.
Opozicione stranke u Skupštini Vojvodine, SNS, SPS i DS S, ocenile su da je predlog deklaracije separatistički i zatražile njegovo povlačenje iz procedure.
Izabrana četiri člana OdboraSednici prisustvuje svih 15 članova Odbora za pitanja ustavno-pravnog položaja Vojvodine, od kojih su 11 poslanici, a četvoro je izabrano iz reda istaknutih naučnih i stručnih radnika. Za preostale članove Odbora izabrani su profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Stevan Lilić, penzionisani profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Momčilo Grubač, novosadski advokat Srđan Sikimić i docent na novosadskom Pravnom fakultetu Slobodan Orlović. |
Pajtić je naveo da ustavne garancije nisu poštovane i nisu dosledno sprovođene ni u prethodnim godinama, zbog čega je Vlada Vojvodine i ranije insistirala da one budu poštovane.
"A da se ustavne garancije poštuju, mogli bismo zaposliti daleko više ljudi, imati daleko više investicija. Ali, mi imamo Zakon o budžetskom sistemu Srbije, koji je praktično u suprotnosti sa Ustavom Srbije, kada je poštovanje prava Vojvodine u pitanju", kazao je Pajtić.
Prema njegovim rečima, vojvođanske vlasti uvažile su odluku Ustavnog suda Srbije po kojoj je osporeno više od 20 nadležnosti pokrajine, zbog čega očekuju da i republičke vlasti poštuju svoje ustavne i zakonske obaveze prema Vojvodini.
"Mi ne možemo i nećemo prihvatiti odgovornost za sveukupni razvoj privrede u Vojvodini, u situaciji kada se pokrajinskom budžetu vraća nešto manje od 100 dinara po glavi stanovnika mesečno. Sa manje od 100 dinara teško da možemo govoriti o nekom potencijalnom prosperitetu i smatramo kao zamenu teza kada se spočitava
pokrajinskoj administraciji da je kriva za lošu privrednu sliku", rekao je Pajtić.
Pročitajte još: |
Dodao je da je svako poboljšanje teksta Predloga deklaracije dobrodošlo i da je spreman da pokrajinskoj vladi predloži konstruktivne izmene teksta tog dokumenta.
"Susretali smo se sa optužbama da smo izdajnici, danas se neki drugi ljudi susreću sa takvim optužbama, koje pripadaju prošlosti i koje su nedopustive", poručio je Pajtić.
Predlog deklaracije izazvao je velike polemike u političkoj javnosti, a opozicione partije u Skupštini Vojvodine organizovale su u aprilu miting sa zahtevom da pokrajinska vlada podnese ostavku. Predstavnici Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije i
Demokratske stranke Srbije optužili su vlast u Vojvodini za "separatizam".
Demokratska stranka, Liga socijaldemokrata Vojvodine i Savez vojvođanskih Mađara odbacili su ove optužbe i kazali da im je jedini cilj da zaštite ustavna i zakonska prava Vojvodine koja se, po njihovom mišljenju, neprestano krše.